
Modern Shoe Cabinet, 8-Tier Shoe Storage Racks With Adjustable Shelves
0.8Durability Reimagined - Our entryway shoe cabinet offers firm construction due to its E0 MDF build, eradicating any worries of unstable or subpar shoe storage.
Spacious, Flexible Design - Our 8-tier white shoe cabinet, measuring 30.8" W x 13.8" D x 69" H with adjustable panels, caters to all your shoe storage needs with room for up to 32 pairs.
Functional Elegance - The acrylic door design facilitates quick shoe recovery and dust protection while the comfortable, golden metal handles enhance the cabinet's accessibility.
Chic Home Addition - Our shoe cabinet fuses modern style with functionality, using polished, waterproof wooden boards. It can adorn any corner of your home or hallway.
Effortless Assembly - With all the essential tools and instructions provided, assembling this shoe rack cabinet is a breeze. Contact us in case you need any help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 30.8" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 67.5" |
| Item Weight | 100.31 lbs |
- 39.37 " L x 18.31 " W x 13.39 " H (104.72 lbs)




Thickened Board
This shoe rack cabinet is capable of supporting heavier weights and offers ample storage space
Visible Acrylic Doors
The acrylic doors enhance its contemporary look and bring an eye-catching design element to your home
Golden Handles
The golden handles on this shoe cabinet add a touch of understated luxury, effortlessly complementing the style of your home
Anti-Tipping Device
For safety during use, we have equipped the shoe cabinet with an anti-tip device to avoid the risk of it tipping over


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White, Black |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 13.8"D x 30.8"W x 67.5"H |
| Special Feature | Waterproof, Moisture Resistant, Dustproof, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Entryway, Closet, Hallway |
| Door Style | ACRYLIC |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Painted |
| Number of Shelves | 9 |
| Assembly Required | Yes |
| Is Customizable | No |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 100.31 pounds |
Original: $229.99
-70%$229.99
$69.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
0.8Durability Reimagined - Our entryway shoe cabinet offers firm construction due to its E0 MDF build, eradicating any worries of unstable or subpar shoe storage.
Spacious, Flexible Design - Our 8-tier white shoe cabinet, measuring 30.8" W x 13.8" D x 69" H with adjustable panels, caters to all your shoe storage needs with room for up to 32 pairs.
Functional Elegance - The acrylic door design facilitates quick shoe recovery and dust protection while the comfortable, golden metal handles enhance the cabinet's accessibility.
Chic Home Addition - Our shoe cabinet fuses modern style with functionality, using polished, waterproof wooden boards. It can adorn any corner of your home or hallway.
Effortless Assembly - With all the essential tools and instructions provided, assembling this shoe rack cabinet is a breeze. Contact us in case you need any help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 30.8" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 67.5" |
| Item Weight | 100.31 lbs |
- 39.37 " L x 18.31 " W x 13.39 " H (104.72 lbs)




Thickened Board
This shoe rack cabinet is capable of supporting heavier weights and offers ample storage space
Visible Acrylic Doors
The acrylic doors enhance its contemporary look and bring an eye-catching design element to your home
Golden Handles
The golden handles on this shoe cabinet add a touch of understated luxury, effortlessly complementing the style of your home
Anti-Tipping Device
For safety during use, we have equipped the shoe cabinet with an anti-tip device to avoid the risk of it tipping over


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White, Black |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 13.8"D x 30.8"W x 67.5"H |
| Special Feature | Waterproof, Moisture Resistant, Dustproof, Heavy Duty, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Entryway, Closet, Hallway |
| Door Style | ACRYLIC |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Painted |
| Number of Shelves | 9 |
| Assembly Required | Yes |
| Is Customizable | No |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 100.31 pounds |























