
78.7" Computer Desk, Long Two-Person Desk Executive Desk for Home Office
Spacious Desktop - This 78.7"L × 27.56"W × 31.5"H two-person desk easily accommodates laptops, books, and essentials, keeping all in easy reach.
Dual-Workstation - It's perfect for shared spaces, accommodating two computers or gaming setups comfortably. Work or study together without distractions.
Sturdy Structure - Built with 0.6-inch thick premium MDF and reinforced legs, this durable desk supports up to 200 lb.
Vintage Style - A fusion of black and brown woodgrain gives this desk a rustic farmhouse feel with retro vibes. Ideal as a computer desk, workbench, or craft table.
Easy Assembly & Maintenance - Includes step-by-step instructions for easy setup. Its scratch-resistant surface cleans easily. Our customer service team is ready to assist, if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.7" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 92.59 lbs |
- 36.61" L x 29.53" W x 7.09" H (100.31 lbs)
Tribesigns 78.7-Inch Extra Long Computer Desk for 2 Person




Vintage Woodgrain Two-Tone Design
Combines black and brown woodgrain for a rustic farmhouse feel with industrial retro vibes. Perfect as a computer desk for your farmhouse-style home decor.
Thickened Tabletop & Strong Legs
Built with 0.6-Inch thick premium MDF and reinforced double-rectangle legs for extra stability. This heavy duty desk offers reliable support.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide |
| Product Grade | new |
| Model Name | Computer Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Wood |
| Frame Joint Type | Butt Joint |
| Has Finished Back | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Brown+Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.5"D x 78.7"W x 31.5"H |
| Item Depth | 27.5 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 6 |
| Item Weight | 92.5 Pounds |
| Item Dimensions | 27.5 x 78.7 x 31.5 inches |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 6 Inches |
| Maximum Height | 31.5 Inches |
| Minimum Height | 31.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 93.2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Desktop - This 78.7"L × 27.56"W × 31.5"H two-person desk easily accommodates laptops, books, and essentials, keeping all in easy reach.
Dual-Workstation - It's perfect for shared spaces, accommodating two computers or gaming setups comfortably. Work or study together without distractions.
Sturdy Structure - Built with 0.6-inch thick premium MDF and reinforced legs, this durable desk supports up to 200 lb.
Vintage Style - A fusion of black and brown woodgrain gives this desk a rustic farmhouse feel with retro vibes. Ideal as a computer desk, workbench, or craft table.
Easy Assembly & Maintenance - Includes step-by-step instructions for easy setup. Its scratch-resistant surface cleans easily. Our customer service team is ready to assist, if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.7" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 92.59 lbs |
- 36.61" L x 29.53" W x 7.09" H (100.31 lbs)
Tribesigns 78.7-Inch Extra Long Computer Desk for 2 Person




Vintage Woodgrain Two-Tone Design
Combines black and brown woodgrain for a rustic farmhouse feel with industrial retro vibes. Perfect as a computer desk for your farmhouse-style home decor.
Thickened Tabletop & Strong Legs
Built with 0.6-Inch thick premium MDF and reinforced double-rectangle legs for extra stability. This heavy duty desk offers reliable support.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide |
| Product Grade | new |
| Model Name | Computer Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Wood |
| Frame Joint Type | Butt Joint |
| Has Finished Back | Yes |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Black |
| Base Color | Brown+Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.5"D x 78.7"W x 31.5"H |
| Item Depth | 27.5 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 6 |
| Item Weight | 92.5 Pounds |
| Item Dimensions | 27.5 x 78.7 x 31.5 inches |
| Size | X-Large |
| Tabletop Thickness | 6 Inches |
| Maximum Height | 31.5 Inches |
| Minimum Height | 31.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 93.2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Lifetime |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























