
2-Drawer Bookshelf Etagere Bookcase with Open Shelves
Rustic Industrial Style - Showcase your favorite books and decor on our rustic-industrial etagere bookcase. Perfect for adding charm and storage to your living room, study, or office.
Ample Storage - Features 4-tier shelves for displaying your collections and two drawers for concealed storage. Please note, drawer size does NOT accommodate A4, F4, letter size, or legal-sized files.
Versatile Usage - Beyond a bookcase, this unit can be a display shelf or extra storage for any room. It blends seamlessly with any decor.
Premium Materials - Made from durable, waterproof, and scratch-resistant particle board; the sturdy metal legs ensure stability. Adjustable feet protect from scratches and prevent accidental tipping.
Easy Assembly & Quality Assurance - Comes with detailed instructions and a screwdriver for easy assembly. Our products are backed by 18 months of quality assurance. Contact us with any queries before or after your purchase. Enhance your space with Tribesigns!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.6" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 60" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 62.99" L x 24.8" W x 4.72" H (77.89 lbs)


Tribesigns Bookshelf with 2 Drawers
Mpressively Industrial Style Bookcase
- Every well-read person deserves a place where they can store all of their literary treasures, and the 4-shelf bookcase with drawers is perfect for the job.
- Clean, modern lines make this piece easy to mix in with any style of decor, whether in your bedroom, living room or home office.
- Note: Please check the drawer size before buying. This is not a filing cabinet and can't accommodate A4, F4, letter size and legal sized suspension files






| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 3 |
| Special Feature | Drawer |
| Product Dimensions | 15.7"D x 23.6"W x 60"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 15.7" D x 23.6" W x 60" H |
| Weight Limit | 35 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Bedroom, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | 1 × Assembly Guide, 1 × Bookcase Bookshelf |
| Model Name | bookcase |
| Item Weight | 70.5 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 80 Centimeters |
| Weight capacity | Maximum weight: 35 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books, Office Supplies, Decorative Items |
| Unit Count | 1 Count |
| Product Name | Bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 70.5 pounds |
Original: $167.99
-70%$167.99
$50.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Industrial Style - Showcase your favorite books and decor on our rustic-industrial etagere bookcase. Perfect for adding charm and storage to your living room, study, or office.
Ample Storage - Features 4-tier shelves for displaying your collections and two drawers for concealed storage. Please note, drawer size does NOT accommodate A4, F4, letter size, or legal-sized files.
Versatile Usage - Beyond a bookcase, this unit can be a display shelf or extra storage for any room. It blends seamlessly with any decor.
Premium Materials - Made from durable, waterproof, and scratch-resistant particle board; the sturdy metal legs ensure stability. Adjustable feet protect from scratches and prevent accidental tipping.
Easy Assembly & Quality Assurance - Comes with detailed instructions and a screwdriver for easy assembly. Our products are backed by 18 months of quality assurance. Contact us with any queries before or after your purchase. Enhance your space with Tribesigns!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.6" |
| Depth | 15.7" |
| Height | 60" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 62.99" L x 24.8" W x 4.72" H (77.89 lbs)


Tribesigns Bookshelf with 2 Drawers
Mpressively Industrial Style Bookcase
- Every well-read person deserves a place where they can store all of their literary treasures, and the 4-shelf bookcase with drawers is perfect for the job.
- Clean, modern lines make this piece easy to mix in with any style of decor, whether in your bedroom, living room or home office.
- Note: Please check the drawer size before buying. This is not a filing cabinet and can't accommodate A4, F4, letter size and legal sized suspension files






| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 3 |
| Special Feature | Drawer |
| Product Dimensions | 15.7"D x 23.6"W x 60"H |
| Style | Rustic |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 15.7" D x 23.6" W x 60" H |
| Weight Limit | 35 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Kitchen, Bedroom, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | 1 × Assembly Guide, 1 × Bookcase Bookshelf |
| Model Name | bookcase |
| Item Weight | 70.5 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 80 Centimeters |
| Weight capacity | Maximum weight: 35 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Books, Office Supplies, Decorative Items |
| Unit Count | 1 Count |
| Product Name | Bookcase |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 70.5 pounds |























