
Reversible L-Shaped Desk, 59" Corner Desk with Shelves & Monitor Stand
Space-Saving & Reversible Design - Maximize your home office space with our space-efficient, L-shaped desk. It fits conveniently in any corner and features a reversible design so you can install the large desktop on the left or right to suit your preferences.
Built-In Monitor Stand & Broad Desktop - Our desk's monitor stand riser supports your monitor and increases storage space. It aids in reducing back and neck strain for a comfortable work posture. With the 59” x 47” wooden desktop, you get ample space for everyday work needs.
Ample Storage - The desk's 2-tier side shelves and under-desk bookshelf provide a generous storage area. Keep books, magazines, devices, and documents within easy reach, creating a tidy workspace.
Robust & Stable - This desk is crafted from high-grade E1 particle board and a sturdy metal frame for durability. Its adjustable feet pads protect your floor while ensuring desk stability on uneven floors.
Easy Assembly & Warranty - Assembly is effortless with the included hardware and detailed instructions. Feel free to contact us if you have any queries before or after purchasing. We offer 18 months' warranty and friendly customer service, ensuring a reliable purchase. Experience convenient and comfortable working with our versatile L-shaped desk.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 47.24" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 63.93 lbs |
- 51.18" L x 24.02" W x 6.69" H (67.02 lbs)
Tribesigns 59 Inch Corner L Shaped Desk with Monitor Stand and Storage Shelf


Large Workstation Desk Furniture for Home Office. A Multipurpose Desk in Simple Rustic Style!




High-quality Particle Board
E1 particle board with rustic wood grain. It's very easy to clean and safe for your family's health.
Open Storage Shelf
Feature a 2-tier storage shelf to elevate the storage space, perfect for storing items you need to reach often like files, books, or office supplies.
Under-desk Bookshelf
Provides plenty of storage room for your books, working documents, stuffs and so on. You can easily reach to them with convenience.
Adjustable Leg Pads
Four adjustable pads attached to the feet, enhancing stability of the desk on uneven floor and protecting your floor from scraping.
Rustic Corner Desk Home Office Furniture
59 x 47 inch Large Desktop: Two large desktops provide ample space for working and entertainment.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Dormitory, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | 1 x 59 Inch L Shaped Desk, 1 x Assembly Instructions, 1 x Installation Tool |
| Product Grade | New |
| Model Name | Reversible L Shaped Desk with Monitor Stand & Shelves |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | E1 particle board |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact, with Bookshelf, Spacious Workspace, Metal Frame, Ergonomic, Monitor Stand, Reversible, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Single Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Right-angle joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Standard Ball-Bearing or Roller |
| Storage Options | 2 tier side storage shelves and under bookshelf |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Number of Leaves | 2 |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown & Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood |
| Furniture Finish | Rustic Brown Wood Grain |
| Leg Style | Straight Legs |
| Top Color | sienna |
| Distressed Finish Type | possible distressed finish |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Legs |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 47.24"D x 59.05"W x 29.52"H |
| Item Depth | 47.24 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 63.93 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Storage Volume | 27.8 Liters |
| Maximum Height | 75 Centimeters |
| Minimum Height | 29.52 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.5 Inches |
| Number Of Enclosed Shelves | 2 |
| Number Of Cabinets | 2 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Space-Saving & Reversible Design - Maximize your home office space with our space-efficient, L-shaped desk. It fits conveniently in any corner and features a reversible design so you can install the large desktop on the left or right to suit your preferences.
Built-In Monitor Stand & Broad Desktop - Our desk's monitor stand riser supports your monitor and increases storage space. It aids in reducing back and neck strain for a comfortable work posture. With the 59” x 47” wooden desktop, you get ample space for everyday work needs.
Ample Storage - The desk's 2-tier side shelves and under-desk bookshelf provide a generous storage area. Keep books, magazines, devices, and documents within easy reach, creating a tidy workspace.
Robust & Stable - This desk is crafted from high-grade E1 particle board and a sturdy metal frame for durability. Its adjustable feet pads protect your floor while ensuring desk stability on uneven floors.
Easy Assembly & Warranty - Assembly is effortless with the included hardware and detailed instructions. Feel free to contact us if you have any queries before or after purchasing. We offer 18 months' warranty and friendly customer service, ensuring a reliable purchase. Experience convenient and comfortable working with our versatile L-shaped desk.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 47.24" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 63.93 lbs |
- 51.18" L x 24.02" W x 6.69" H (67.02 lbs)
Tribesigns 59 Inch Corner L Shaped Desk with Monitor Stand and Storage Shelf


Large Workstation Desk Furniture for Home Office. A Multipurpose Desk in Simple Rustic Style!




High-quality Particle Board
E1 particle board with rustic wood grain. It's very easy to clean and safe for your family's health.
Open Storage Shelf
Feature a 2-tier storage shelf to elevate the storage space, perfect for storing items you need to reach often like files, books, or office supplies.
Under-desk Bookshelf
Provides plenty of storage room for your books, working documents, stuffs and so on. You can easily reach to them with convenience.
Adjustable Leg Pads
Four adjustable pads attached to the feet, enhancing stability of the desk on uneven floor and protecting your floor from scraping.
Rustic Corner Desk Home Office Furniture
59 x 47 inch Large Desktop: Two large desktops provide ample space for working and entertainment.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Dormitory, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | 1 x 59 Inch L Shaped Desk, 1 x Assembly Instructions, 1 x Installation Tool |
| Product Grade | New |
| Model Name | Reversible L Shaped Desk with Monitor Stand & Shelves |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | home-office-desks |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | E1 particle board |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact, with Bookshelf, Spacious Workspace, Metal Frame, Ergonomic, Monitor Stand, Reversible, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Single Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Right-angle joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Standard Ball-Bearing or Roller |
| Storage Options | 2 tier side storage shelves and under bookshelf |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Number of Leaves | 2 |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown & Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Wood |
| Furniture Finish | Rustic Brown Wood Grain |
| Leg Style | Straight Legs |
| Top Color | sienna |
| Distressed Finish Type | possible distressed finish |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Legs |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 47.24"D x 59.05"W x 29.52"H |
| Item Depth | 47.24 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 63.93 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Storage Volume | 27.8 Liters |
| Maximum Height | 75 Centimeters |
| Minimum Height | 29.52 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.5 Inches |
| Number Of Enclosed Shelves | 2 |
| Number Of Cabinets | 2 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |





















