
43" Console Table, C-Shaped Modern Accent Table Hallway Table
Wave-Inspired Design - The distinctive C-shape design of this Tribesigns console table, inspired by waves, captures attention and enhances any space without overwhelming it. Made from high-quality engineered wood, it's sturdy and durable.
Compact but Spacious - Measuring 43.31" W x 13.78" D x 29.53" H, the compact table provides plenty of display space, making it perfect for showcasing collectibles, vases, or decorations.
Universal Charm - Its simple, elegant design allows it to fit into any room as a console table in the hallway, an entryway table, a sofa table, or a side table in the living room.
Hassle-free Assembly - With the instructions and tools included in the package, assembly is quick and easy. Our helpful customer service team is always available to answer any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 35.43" L x 17.13" W x 22.06" H (52.91 lbs)
Tribesigns Mid-Century Modern 43-Inch Console Table




Multipurpose Design to Optimize Every Corner of Your Home Space


Make a Bold Statement with This Unique Design


| Product Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Heavy-Duty |
| Item Weight | 47.3 pounds |
| Product Dimensions | 43.31 x 13.78 x 29.53 inches |
| Room Type | Living Room, Hallway, Foyer |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Color | Brown, Black, Natural Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wave-Inspired Design - The distinctive C-shape design of this Tribesigns console table, inspired by waves, captures attention and enhances any space without overwhelming it. Made from high-quality engineered wood, it's sturdy and durable.
Compact but Spacious - Measuring 43.31" W x 13.78" D x 29.53" H, the compact table provides plenty of display space, making it perfect for showcasing collectibles, vases, or decorations.
Universal Charm - Its simple, elegant design allows it to fit into any room as a console table in the hallway, an entryway table, a sofa table, or a side table in the living room.
Hassle-free Assembly - With the instructions and tools included in the package, assembly is quick and easy. Our helpful customer service team is always available to answer any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.31" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 35.43" L x 17.13" W x 22.06" H (52.91 lbs)
Tribesigns Mid-Century Modern 43-Inch Console Table




Multipurpose Design to Optimize Every Corner of Your Home Space


Make a Bold Statement with This Unique Design


| Product Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Heavy-Duty |
| Item Weight | 47.3 pounds |
| Product Dimensions | 43.31 x 13.78 x 29.53 inches |
| Room Type | Living Room, Hallway, Foyer |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Recommended Uses For Product | Storage |
| Color | Brown, Black, Natural Brown |

























