
60" Tall Computer Desk Writing Table with 2 Drawers and Storage Shelves
All-in-One Computer Desk - Our multifunctional desk, featuring 2 drawers, a top hutch, and storage shelves, provides a versatile workspace suitable for computer use, studying, writing, or gaming.
Enhanced Workspace - Showcasing a spacious desktop with a heightened baffle to prevent item spillage, the sleek design also offers ample legroom for a comfortable and unhindered work experience.
Ample Storage - Enhance your workspace with an eye-catching display of books, artwork, and personal items on the top hutch and side shelves. The two drawers offer concealed storage, keeping your desk tidy.
Durable and Stylish - Blending a rustic veneer finish with a black metal frame achieves a stylish, industrial look while ensuring durability and stability. The compact design complements any home decor.
Package Includes - 1 Tribesigns computer desk, a set of assembly tools, and an instruction manual. Enjoy lifetime customer service and a worry-free experience with free exchange for damaged or missing parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 21.65" |
| Height | 60.24" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 46.46" L x 23.62" W x 8.07" H (82.01 lbs)




2-Drawer Storage
2 drawers offer out-of-sight storage for essential supplies and keep all your work necessities within arm’s reach.
Open Storage Shelves
Round out this desk's sleek top hutch and shelves with artwork and potted plants for an eye-catching display.
Heightened Baffle
Come with a heightened baffle, you don't have to worry about the items on the desktop falling to the ground.
Solid Construction
Made of durable particle board and high-quality metal frames, which can ensure sturdiness and serve for you long time.
Extra Reinforcement
The main connection of the desk has reinforced bars, which adds more stability and ensures a great load capacity.
Adjustable Feet
Adjustable pads keep the table stable on uneven floors while protecting the floor from scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Study, Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Storage Shelves |
| Item Type Name | home office desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | [PO] |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White, Rustic Brown, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 21.65"D x 55.12"W x 60.24"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 75 Pounds |
| Number Of Shelves | 1+ |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Maximum Height | 60.24 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Frame Joint Type | Metal Screws or Bolts |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or roller-style |
| Storage Options | 2 drawers and shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
All-in-One Computer Desk - Our multifunctional desk, featuring 2 drawers, a top hutch, and storage shelves, provides a versatile workspace suitable for computer use, studying, writing, or gaming.
Enhanced Workspace - Showcasing a spacious desktop with a heightened baffle to prevent item spillage, the sleek design also offers ample legroom for a comfortable and unhindered work experience.
Ample Storage - Enhance your workspace with an eye-catching display of books, artwork, and personal items on the top hutch and side shelves. The two drawers offer concealed storage, keeping your desk tidy.
Durable and Stylish - Blending a rustic veneer finish with a black metal frame achieves a stylish, industrial look while ensuring durability and stability. The compact design complements any home decor.
Package Includes - 1 Tribesigns computer desk, a set of assembly tools, and an instruction manual. Enjoy lifetime customer service and a worry-free experience with free exchange for damaged or missing parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 21.65" |
| Height | 60.24" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 46.46" L x 23.62" W x 8.07" H (82.01 lbs)




2-Drawer Storage
2 drawers offer out-of-sight storage for essential supplies and keep all your work necessities within arm’s reach.
Open Storage Shelves
Round out this desk's sleek top hutch and shelves with artwork and potted plants for an eye-catching display.
Heightened Baffle
Come with a heightened baffle, you don't have to worry about the items on the desktop falling to the ground.
Solid Construction
Made of durable particle board and high-quality metal frames, which can ensure sturdiness and serve for you long time.
Extra Reinforcement
The main connection of the desk has reinforced bars, which adds more stability and ensures a great load capacity.
Adjustable Feet
Adjustable pads keep the table stable on uneven floors while protecting the floor from scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom |
| Recommended Uses For Product | Study, Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Storage Shelves |
| Item Type Name | home office desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood |
| Drawer Glide Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | [PO] |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White, Rustic Brown, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 21.65"D x 55.12"W x 60.24"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 75 Pounds |
| Number Of Shelves | 1+ |
| Tabletop Thickness | 0.75 Inches |
| Maximum Height | 60.24 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Frame Joint Type | Metal Screws or Bolts |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or roller-style |
| Storage Options | 2 drawers and shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























