
3-Drawer Console Table, 70.8" Sofa Foyer Table with Storage Shelf
Farmhouse-Inspired Console Table - Add a touch of charm to your space with our stunning farmhouse-inspired console table. With its white base and vintage brown top, this table infuses both traditional and modern aesthetics to your decor.
Easy Storage & Display - Our entryway table features 3 spacious drawers and a shelf for organized storage of essentials, as well as a display of decor items like vases or photo frames.
Versatile Design - Whether it's greeting guests in the entryway, serving as a side table in the living room, or a stylish sofa table, this console table is a versatile addition to any space.
Built-To-Last Quality - Featuring high-quality MDF and sturdy metal frames, the table's x-shaped crossbars add stability, while the adjustable foot pads ensure secure placing on any surface.
Effortless Assembly & Support - Easy-to-follow instructions and necessary hardware are provided for hassle-free assembly. For any queries, our responsive customer service team is at your service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 34.65" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 75.43 " L x 16.54 " W x 6.89 " H (96.98 lbs)


Creating a welcoming space in your hallway!
To accentuate your hallway, simply add this stunning side table and dress it up with homey touches such as a warm glowing lamp and frames of your favorite pictures. Why not add a mirror or a bunch of flowers to brighten up your space even more?
3 Roomy Drawers
The 3 drawers offer room to keep the clutter out of sight and provide a space to store away keys, posts, and other essentials.
Bottom Storage Shelf
Features a spacious lower shelf perfect for larger items such as books, magazines, or storage baskets.
Metal Handles
With black drawer handles, it's a beautiful contrast of classic and modern design that will impress your guests as they enter your home.
Adjustable Foot Pads
No more wobbling or scratching on uneven floors, as you can easily adjust the height of each foot pad to create a stable surface.
Reliable Structure
Crafted from high-quality particle board and steel frame, this console table is durable and sturdy, ensuring it can withstand everyday wear and tear.
X-Shaped Crossbars
X-shaped side braces not only add a touch of visual interest to this console table but also provide extra reinforcement


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 34.64 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Metallic |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 70.86"W x 34.64"H |
| Item Weight | 88.2 Pounds |
| Tabletop Thickness | 34.65 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.86 Inches |
| Ground To Item Distance | 13.77 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White/Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Matte |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $219.99
-70%$219.99
$66.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse-Inspired Console Table - Add a touch of charm to your space with our stunning farmhouse-inspired console table. With its white base and vintage brown top, this table infuses both traditional and modern aesthetics to your decor.
Easy Storage & Display - Our entryway table features 3 spacious drawers and a shelf for organized storage of essentials, as well as a display of decor items like vases or photo frames.
Versatile Design - Whether it's greeting guests in the entryway, serving as a side table in the living room, or a stylish sofa table, this console table is a versatile addition to any space.
Built-To-Last Quality - Featuring high-quality MDF and sturdy metal frames, the table's x-shaped crossbars add stability, while the adjustable foot pads ensure secure placing on any surface.
Effortless Assembly & Support - Easy-to-follow instructions and necessary hardware are provided for hassle-free assembly. For any queries, our responsive customer service team is at your service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 34.65" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 75.43 " L x 16.54 " W x 6.89 " H (96.98 lbs)


Creating a welcoming space in your hallway!
To accentuate your hallway, simply add this stunning side table and dress it up with homey touches such as a warm glowing lamp and frames of your favorite pictures. Why not add a mirror or a bunch of flowers to brighten up your space even more?
3 Roomy Drawers
The 3 drawers offer room to keep the clutter out of sight and provide a space to store away keys, posts, and other essentials.
Bottom Storage Shelf
Features a spacious lower shelf perfect for larger items such as books, magazines, or storage baskets.
Metal Handles
With black drawer handles, it's a beautiful contrast of classic and modern design that will impress your guests as they enter your home.
Adjustable Foot Pads
No more wobbling or scratching on uneven floors, as you can easily adjust the height of each foot pad to create a stable surface.
Reliable Structure
Crafted from high-quality particle board and steel frame, this console table is durable and sturdy, ensuring it can withstand everyday wear and tear.
X-Shaped Crossbars
X-shaped side braces not only add a touch of visual interest to this console table but also provide extra reinforcement


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 34.64 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Metallic |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.78"D x 70.86"W x 34.64"H |
| Item Weight | 88.2 Pounds |
| Tabletop Thickness | 34.65 Inches |
| Extended Length | 70.86 Inches |
| Item Width | 70.86 Inches |
| Ground To Item Distance | 13.77 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 70.86 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White/Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Matte |
| Leg Style | Straight Leg |

























