
78.7" Executive Desk, Large Computer Desk Two Person Desk for Home Office
Spacious Workspace - With a large 78.74"L x 27.55"W desktop, our two-person computer desk easily fits dual monitors, a computer, a printer, and other essentials.
Double Desk Design - Comfortably accommodating two people, our desk boosts productivity and collaborative multitasking, allowing resource sharing and easy communication.
Stylish Functionality - Blending contemporary style with practical utility, our versatile desk is perfect for work, study, or gaming, adding sophistication to your space.
Robust Construction - Made from high-quality particleboard and sturdy metal frames, our computer desk supports heavy loads and lasts for years. Adjustable pads ensure stability on uneven floors.
Easy Assembly & Great Service - Comes with all necessary hardware and instructions for effortless assembly. We offer professional and friendly customer service to answer any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.55" |
| Height | 29.92" |
| Item Weight | 69.89 lbs |
- 43.7" L x 30.31" W x 8.46" H (74.3 lbs)




Give a modern touch to your home office with Tribesigns desk.
This computer desk features clean lines and mixed materials to give your home office or living room a modern look.
Standing at a height of 29.5 inches, this desk boasts a metal frame in a white finish for polished style, which is contrasted by a rustic brown wood-finish tabletop.
The 78.7-inch long tabletop provides a convenient spot for your laptop, notebooks, and folders, along with some additional display area.
Sturdy Metal Frame
Made of sturdy metal which ensures stability and durability, 1.57' x 0.79' width strong enough to support heavy-duty loads.
Rustic Wood Grain
Retro warm wood-grain finish blends well with any decor and boosts the look of your home.
Adjustable Pads
The adjustable pads can keep this double desk stable while protecting your floor from scratches.
Durable Particleboard
The tabletop is made from durable particleboard, which is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Installation Tools |
| ASIN | B0CR74M73X |
| Item Type Name | Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Rust Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Two Drawers |
| Base Type | Metal |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Basic |
| Storage Options | Open Shelf |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown/White |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Wood Stain |
| Leg Style | Straight Leg" or "Tapered Leg |
| Top Color | brown |
| Natural Variation Type | color, style |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.55"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Item Weight | 69.89 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 83.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 3E+2 Pounds |
| Warranty Type | Quality Assurance |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $229.99
-70%$229.99
$69.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Workspace - With a large 78.74"L x 27.55"W desktop, our two-person computer desk easily fits dual monitors, a computer, a printer, and other essentials.
Double Desk Design - Comfortably accommodating two people, our desk boosts productivity and collaborative multitasking, allowing resource sharing and easy communication.
Stylish Functionality - Blending contemporary style with practical utility, our versatile desk is perfect for work, study, or gaming, adding sophistication to your space.
Robust Construction - Made from high-quality particleboard and sturdy metal frames, our computer desk supports heavy loads and lasts for years. Adjustable pads ensure stability on uneven floors.
Easy Assembly & Great Service - Comes with all necessary hardware and instructions for effortless assembly. We offer professional and friendly customer service to answer any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.55" |
| Height | 29.92" |
| Item Weight | 69.89 lbs |
- 43.7" L x 30.31" W x 8.46" H (74.3 lbs)




Give a modern touch to your home office with Tribesigns desk.
This computer desk features clean lines and mixed materials to give your home office or living room a modern look.
Standing at a height of 29.5 inches, this desk boasts a metal frame in a white finish for polished style, which is contrasted by a rustic brown wood-finish tabletop.
The 78.7-inch long tabletop provides a convenient spot for your laptop, notebooks, and folders, along with some additional display area.
Sturdy Metal Frame
Made of sturdy metal which ensures stability and durability, 1.57' x 0.79' width strong enough to support heavy-duty loads.
Rustic Wood Grain
Retro warm wood-grain finish blends well with any decor and boosts the look of your home.
Adjustable Pads
The adjustable pads can keep this double desk stable while protecting your floor from scratches.
Durable Particleboard
The tabletop is made from durable particleboard, which is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Installation Tools |
| ASIN | B0CR74M73X |
| Item Type Name | Desk |
| Item Height | 29.52 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Rust Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | Two Drawers |
| Base Type | Metal |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Basic |
| Storage Options | Open Shelf |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Brown/White |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Powder Coated |
| Furniture Finish | Wood Stain |
| Leg Style | Straight Leg" or "Tapered Leg |
| Top Color | brown |
| Natural Variation Type | color, style |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.55"D x 78.74"W x 29.52"H |
| Item Weight | 69.89 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 83.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 3E+2 Pounds |
| Warranty Type | Quality Assurance |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |

























