
Farmhouse Coffee Table, 47" C-Shaped Center Table with Curved Base
Artistic & Curvy - Inspired by ocean waves, this artistic wooden coffee table endows your space with a distinctly curated touch. Its unique curved design steals the show like a museum piece, completing your stylish decor.
Built to Last - This sturdy center table, crafted from 2" thick MDF with dual-arc support, can withstand up to 330 pounds. It additionally features a water-resistant finish for easy cleaning.
Safe & Functional - With smooth, rounded edges, this large coffee table is a safe addition for homes with children or pets, perfectly merging style with function.
Roomy & Balanced - This 47" long cocktail table, designed for everyday use, seamlessly blends visual weight with open curves, providing space underneath for storage baskets, or stretching out your legs.
Easy Assembly - Our coffee table comes with a simple four-step assembly process, making setup quick and easy. Supported by Tribesigns' responsive customer service, we ensure your peace of mind from start to finish.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Height | 19.69" |
| Depth | 21.65" |
| Item Weight | 58.42 lbs |
- 35.43" x 23.62" x 21.26" (74.96 lbs)














| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Rustic Brown |
| Room Type | Living Room |
| Weight Capacity | Can hold up to 330 lb |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Original: $289.99
-70%$289.99
$87.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Artistic & Curvy - Inspired by ocean waves, this artistic wooden coffee table endows your space with a distinctly curated touch. Its unique curved design steals the show like a museum piece, completing your stylish decor.
Built to Last - This sturdy center table, crafted from 2" thick MDF with dual-arc support, can withstand up to 330 pounds. It additionally features a water-resistant finish for easy cleaning.
Safe & Functional - With smooth, rounded edges, this large coffee table is a safe addition for homes with children or pets, perfectly merging style with function.
Roomy & Balanced - This 47" long cocktail table, designed for everyday use, seamlessly blends visual weight with open curves, providing space underneath for storage baskets, or stretching out your legs.
Easy Assembly - Our coffee table comes with a simple four-step assembly process, making setup quick and easy. Supported by Tribesigns' responsive customer service, we ensure your peace of mind from start to finish.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Height | 19.69" |
| Depth | 21.65" |
| Item Weight | 58.42 lbs |
- 35.43" x 23.62" x 21.26" (74.96 lbs)














| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Shape | Rectangular |
| Style | Farmhouse |
| Color | Rustic Brown |
| Room Type | Living Room |
| Weight Capacity | Can hold up to 330 lb |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























