
Farmhouse Console Table, 70.8" Narrow Wood Sofa Table with Storage
Versatile Accent Table - This narrow console table adds a touch of style to any space, perfect as a sofa table in the living room or an entryway hallway table, offering an elegant, retro charm.
Farmhouse Design - The table reflects the timeless farmhouse style with a sleek and clean design, ensuring easy coordination with other industrial decor pieces.
Space-Efficient - The slender design of this long console table is ideal for displaying photos, crafts, or home decor in your entryway or hallway.
Sturdy Construction - Made with 1.96" thick MDF, this entryway table provides excellent stability and durability. Its adjustable foot pads protect your floors from scratches.
Easy Assembly - Installation is simple, with all parts and instructions provided. Plus, we offer free replacements for any defective or erased parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 50.69 lbs |
- 73.62 " L x 14.57 " W x 10.24 " H (56.86 lbs)
Installation Guide Video:
70.8” Farmhouse Long Console Table Sofa Table for Entryway Living Room
This console table can work as an entryway table for the hallway, or can be used as a sofa table for the living room.
Featuring a farmhouse style, this console table is easy to match with other industrial furniture.
The skinny narrow design of this long accent table makes it easy to tuck into your entryway hallway.
This sofa table's 1.96-inch thickened tabletop strengthens its stability and durability.
This console table is great to display framed photos, books, home simple decors, and so on.
Long Tabletop
70.8 inch long narrow tabletop provide large space.
Thickened Board
Made from thick solid wood tabletop for durable and long time use.
Semicircle Pattern
Special semicircle pattern design brings chic style.
Heavy Duty Leg
Thick solid wood legs enhance table's stability and durability.
Smooth Gray Finish
Reinforcement Module
Anti-toppling Device
Adjustable Foot Pad
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Type Name | long console table |
| Item Height | 33.4 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Material | MDF & Solid Wood Legs |
| Is Stain Resistant | No |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.8"W x 33.4"H |
| Item Weight | 39.6 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 70.8 Inches |
| Item Width | 70.8 Inches |
| Base To Top Distance | 33.4 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Home Decor |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Home Decor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Grey, Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $219.99
-70%$219.99
$66.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Accent Table - This narrow console table adds a touch of style to any space, perfect as a sofa table in the living room or an entryway hallway table, offering an elegant, retro charm.
Farmhouse Design - The table reflects the timeless farmhouse style with a sleek and clean design, ensuring easy coordination with other industrial decor pieces.
Space-Efficient - The slender design of this long console table is ideal for displaying photos, crafts, or home decor in your entryway or hallway.
Sturdy Construction - Made with 1.96" thick MDF, this entryway table provides excellent stability and durability. Its adjustable foot pads protect your floors from scratches.
Easy Assembly - Installation is simple, with all parts and instructions provided. Plus, we offer free replacements for any defective or erased parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 50.69 lbs |
- 73.62 " L x 14.57 " W x 10.24 " H (56.86 lbs)
Installation Guide Video:
70.8” Farmhouse Long Console Table Sofa Table for Entryway Living Room
This console table can work as an entryway table for the hallway, or can be used as a sofa table for the living room.
Featuring a farmhouse style, this console table is easy to match with other industrial furniture.
The skinny narrow design of this long accent table makes it easy to tuck into your entryway hallway.
This sofa table's 1.96-inch thickened tabletop strengthens its stability and durability.
This console table is great to display framed photos, books, home simple decors, and so on.
Long Tabletop
70.8 inch long narrow tabletop provide large space.
Thickened Board
Made from thick solid wood tabletop for durable and long time use.
Semicircle Pattern
Special semicircle pattern design brings chic style.
Heavy Duty Leg
Thick solid wood legs enhance table's stability and durability.
Smooth Gray Finish
Reinforcement Module
Anti-toppling Device
Adjustable Foot Pad
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Type Name | long console table |
| Item Height | 33.4 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Material | MDF & Solid Wood Legs |
| Is Stain Resistant | No |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 70.8"W x 33.4"H |
| Item Weight | 39.6 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Extended Length | 70.8 Inches |
| Item Width | 70.8 Inches |
| Base To Top Distance | 33.4 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Home Decor |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Home Decor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Grey, Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Painted |
| Leg Style | Straight Leg |























