
78.7" L-Shaped Executive Desk, Computer Desk Office Desk with File Cabinet
Abundant Storage Options - Boasting a spacious 78.74" W x 31.5" D desktop, two open shelves, a drawer, and a cabinet, this computer desk offers plenty of storage space. It helps maintain a neat and efficient workspace.
Superior Durability - The office desk is built using high-quality MDF, engineered to support up to 450 pounds. It promises stability and durability, with a construction and materials designed to last.
Sophisticated Modern Style - With a stylish light oak and dark walnut finish complemented by unique angled legs, this executive desk adds a chic modern touch to any office or home. Its sleek design suits a variety of interior styles.
Flexibly Functional - Suitable for various uses, this spacious desk serves as a computer desk, office workstation, or gaming table. Its large surface accommodates multiple devices and essentials, proving to be a practical option.
Hassle-free Assembly & Upkeep - The L-shaped desk comes inclusive of comprehensive assembly instructions and necessary hardware to ensure an easy setup. Simple regular maintenance, such as dusting and wiping, will keep it looking brand new.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 55.12" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 154.32 lbs |
- Box1: 59.45" L x 25.59" W x 5.51" H (97 lbs)
- Box2: 45.67" L x 34.45" W x 4.33" H (69.45 lbs)
Tribesigns L-Shaped Executive Office Desk


Tribesigns Large Executive Desk with File Cabinet




Ample Workspace
Unique Curved Support Leg
Private Drawer and Cabinet
Extra Space for Decoration
2 Open Compartments
Unique Front Panel
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Drafting, Writing, Studying |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Drawer and Lateral File Cabinet |
| Model Name | Executive Office Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Walnut & Oak |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 78.74"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 100 Pounds |
| Size | X-Large |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Exceptional Durability, Spacious Storage Solutions, Sleek Modern Design, Versatile Usage |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Abundant Storage Options - Boasting a spacious 78.74" W x 31.5" D desktop, two open shelves, a drawer, and a cabinet, this computer desk offers plenty of storage space. It helps maintain a neat and efficient workspace.
Superior Durability - The office desk is built using high-quality MDF, engineered to support up to 450 pounds. It promises stability and durability, with a construction and materials designed to last.
Sophisticated Modern Style - With a stylish light oak and dark walnut finish complemented by unique angled legs, this executive desk adds a chic modern touch to any office or home. Its sleek design suits a variety of interior styles.
Flexibly Functional - Suitable for various uses, this spacious desk serves as a computer desk, office workstation, or gaming table. Its large surface accommodates multiple devices and essentials, proving to be a practical option.
Hassle-free Assembly & Upkeep - The L-shaped desk comes inclusive of comprehensive assembly instructions and necessary hardware to ensure an easy setup. Simple regular maintenance, such as dusting and wiping, will keep it looking brand new.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 55.12" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 154.32 lbs |
- Box1: 59.45" L x 25.59" W x 5.51" H (97 lbs)
- Box2: 45.67" L x 34.45" W x 4.33" H (69.45 lbs)
Tribesigns L-Shaped Executive Office Desk


Tribesigns Large Executive Desk with File Cabinet




Ample Workspace
Unique Curved Support Leg
Private Drawer and Cabinet
Extra Space for Decoration
2 Open Compartments
Unique Front Panel
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Drafting, Writing, Studying |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Drawer and Lateral File Cabinet |
| Model Name | Executive Office Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Walnut & Oak |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 78.74"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 100 Pounds |
| Size | X-Large |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Exceptional Durability, Spacious Storage Solutions, Sleek Modern Design, Versatile Usage |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |























