
L-Shaped Corner Bench, Farmhouse Dining Bench with Removable Seat Cushion
L-Shaped Bench - With its L-shaped design, this corner bench optimizes corner spaces, creating a cozy resting area, workspace, reading nook, shoe bench at the entryway, or even a storage bench in the cloakroom.
Open Storage Space - Measuring 47.2" W x 11.8" D x 17.72" H, this bench offers open storage space in the form of a 2-tier open shelf which can accommodate decorative items, shoes, bags, or boxes. The lower open shelf can store 5-6 pairs of shoes, keeping your space tidy and organized.
Comfortable & Sturdy - With a high-density foam cushion and a waterproof PU leather cover, this bench combines comfort and functionality effortlessly. Constructed from premium MDF, it is sturdy enough to support 4 to 5 adults.
Timeless Appeal - Showcasing a warm brown wood grain finish, this breakfast nook bench adds rustic charm to your interiors. It comes with hook-and-loop fasteners that securely keep the cushions in place, yet allow for easy removal making it compatible with all types of interior styling.
Hassle-Free Setup - The Tribesigns 47" kitchen corner bench ensures easy assembly, coming with clear instructions, labelled parts, and the requisite tools. If you have any questions, we're always handy and eager to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 52.36" L x 15.75" W x 11.02" H (78.04 lbs)
Tribesigns L Shaped Bench with Removable Seat Cushion


Seamlessly Adapts to Your Space: Whether placed in...




More Details for You
Warm Brown Wood Grain
Seamlessly blends into any space
Hook-and-Loop Fasteners
Keeps cushions secure and removable for easy style updates
PU Leather Cushion
Waterproof and easy to clean, it extends the lifespan of the bench
Thickened Bottom Structure
Makes this corner bench more stable and solid


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Rustic Brown |
| Size | 47.2" W x 11.8" D x 17.72" H |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 500 Pounds |
| Seating Capacity | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 74.96 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
L-Shaped Bench - With its L-shaped design, this corner bench optimizes corner spaces, creating a cozy resting area, workspace, reading nook, shoe bench at the entryway, or even a storage bench in the cloakroom.
Open Storage Space - Measuring 47.2" W x 11.8" D x 17.72" H, this bench offers open storage space in the form of a 2-tier open shelf which can accommodate decorative items, shoes, bags, or boxes. The lower open shelf can store 5-6 pairs of shoes, keeping your space tidy and organized.
Comfortable & Sturdy - With a high-density foam cushion and a waterproof PU leather cover, this bench combines comfort and functionality effortlessly. Constructed from premium MDF, it is sturdy enough to support 4 to 5 adults.
Timeless Appeal - Showcasing a warm brown wood grain finish, this breakfast nook bench adds rustic charm to your interiors. It comes with hook-and-loop fasteners that securely keep the cushions in place, yet allow for easy removal making it compatible with all types of interior styling.
Hassle-Free Setup - The Tribesigns 47" kitchen corner bench ensures easy assembly, coming with clear instructions, labelled parts, and the requisite tools. If you have any questions, we're always handy and eager to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 74.96 lbs |
- 52.36" L x 15.75" W x 11.02" H (78.04 lbs)
Tribesigns L Shaped Bench with Removable Seat Cushion


Seamlessly Adapts to Your Space: Whether placed in...




More Details for You
Warm Brown Wood Grain
Seamlessly blends into any space
Hook-and-Loop Fasteners
Keeps cushions secure and removable for easy style updates
PU Leather Cushion
Waterproof and easy to clean, it extends the lifespan of the bench
Thickened Bottom Structure
Makes this corner bench more stable and solid


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Rustic Brown |
| Size | 47.2" W x 11.8" D x 17.72" H |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 500 Pounds |
| Seating Capacity | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 74.96 lbs |























