
55" L-Shaped Desk with LED Lights, Executive Computer Desk with 3 Drawers
L-Shaped Desk with Plenty of Space - This white corner desk measures 55.12" W x 39.37" D x 29.53" H, offering a large workspace. It includes 2 open shelves for office supplies and 3 drawers for documents and personal items.
Customizable LED Lighting - Add a pop of color to your workspace with the LED strip. Use the remote to pick any color, sync it with music, or set a timer for a more inspiring and fun work environment.
Modern and Practical Design - The desk’s glossy white finish fits any corner, home office, or bedroom. It’s stylish and keeps your work essentials organized and within reach.
Strong and Durable Build - Made from high-quality MDF, this desk supports up to 350 lbs. Its sturdy design ensures long-lasting stability, and the smooth-gliding drawers make access easy.
Quick and Easy Setup - Assembly is simple with clear instructions and numbered parts. If you need help, our customer service team is here to assist you right away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 93.7 lbs |
- 44.49" L x 26.97" W x 10.63" H (102.51 lbs)
Tribesigns White Home Office L-Shaped Desk with Drawers










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits and Assembly Instructions |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | L-Shaped Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Pedestal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Heavy Duty |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Storage Options | Drawer |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Glossy |
| Furniture Finish | White |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 55.12"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 3 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 1 |
| Item Weight | 93.7 Pounds |
| Size | 55.12" W x 39.37" D x 29.53" H |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Minimum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 67.74 Inches |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| Shelf Height | 12.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $239.99
-70%$239.99
$72.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
L-Shaped Desk with Plenty of Space - This white corner desk measures 55.12" W x 39.37" D x 29.53" H, offering a large workspace. It includes 2 open shelves for office supplies and 3 drawers for documents and personal items.
Customizable LED Lighting - Add a pop of color to your workspace with the LED strip. Use the remote to pick any color, sync it with music, or set a timer for a more inspiring and fun work environment.
Modern and Practical Design - The desk’s glossy white finish fits any corner, home office, or bedroom. It’s stylish and keeps your work essentials organized and within reach.
Strong and Durable Build - Made from high-quality MDF, this desk supports up to 350 lbs. Its sturdy design ensures long-lasting stability, and the smooth-gliding drawers make access easy.
Quick and Easy Setup - Assembly is simple with clear instructions and numbered parts. If you need help, our customer service team is here to assist you right away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 93.7 lbs |
- 44.49" L x 26.97" W x 10.63" H (102.51 lbs)
Tribesigns White Home Office L-Shaped Desk with Drawers










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits and Assembly Instructions |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | L-Shaped Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Pedestal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Heavy Duty |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Box Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Storage Options | Drawer |
| Drawer Pedestal Count | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Glossy |
| Furniture Finish | White |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 55.12"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 3 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 1 |
| Item Weight | 93.7 Pounds |
| Size | 55.12" W x 39.37" D x 29.53" H |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Minimum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 67.74 Inches |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| Shelf Height | 12.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























