
45" Coffee Table, Modern Oval 2-Tier Center Table With Storage
Our 45.27" coffee table provides double-layer storage for your living room essentials like books, remotes, and magazines, ensuring a neat space. The table's unique fluted design on the base offers a mix of modern and vintage styles, adding a touch of elegance to your room.
Constructed with high-quality, thick engineered wood, this coffee table is extremely durable. Its double-bottom base guarantees stability, and no wobbling or tipping.
This table is more than just a coffee table – it's a multipurpose addition to any room, providing storage and a perfect surface for anything from coffee to game night.
Assembly is simple with this coffee table, which comes with an easy-to-follow manual and necessary hardware. Its quick and effortless set-up saves you time and energy.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 45.27" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.12" |
| Item Weight | 48.49 lbs |
- 51.18 " L x 26.57 " W x 10.04 " H (55.1 lbs)




Upgrade Your Space with Tribesigns 45.27' Oval Coffee Table


keep your living room neat and tidy
Mid-century Modern Coffee Table with Storage
Tidy up your cluttered apartment and never lose your TV remote again with this perfectly-sized oval coffee table. Its ideal height lets you pull it close for easy snacking during movie nights.
Its two-tier design offers ample storage, while the unique fluted pattern delivers a mix of vintage and modern charm. With a sturdy double-bottom base, it ensures stability.
Its Versatile Design Shines, Whether in Your Living Room, Bedroom or Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 17.12 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Oval |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Furniture Finish | Glossy |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 45.27"W x 17.12"H |
| Item Weight | 50.7 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 45.27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our 45.27" coffee table provides double-layer storage for your living room essentials like books, remotes, and magazines, ensuring a neat space. The table's unique fluted design on the base offers a mix of modern and vintage styles, adding a touch of elegance to your room.
Constructed with high-quality, thick engineered wood, this coffee table is extremely durable. Its double-bottom base guarantees stability, and no wobbling or tipping.
This table is more than just a coffee table – it's a multipurpose addition to any room, providing storage and a perfect surface for anything from coffee to game night.
Assembly is simple with this coffee table, which comes with an easy-to-follow manual and necessary hardware. Its quick and effortless set-up saves you time and energy.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 45.27" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.12" |
| Item Weight | 48.49 lbs |
- 51.18 " L x 26.57 " W x 10.04 " H (55.1 lbs)




Upgrade Your Space with Tribesigns 45.27' Oval Coffee Table


keep your living room neat and tidy
Mid-century Modern Coffee Table with Storage
Tidy up your cluttered apartment and never lose your TV remote again with this perfectly-sized oval coffee table. Its ideal height lets you pull it close for easy snacking during movie nights.
Its two-tier design offers ample storage, while the unique fluted pattern delivers a mix of vintage and modern charm. With a sturdy double-bottom base, it ensures stability.
Its Versatile Design Shines, Whether in Your Living Room, Bedroom or Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 17.12 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Oval |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Furniture Finish | Glossy |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 45.27"W x 17.12"H |
| Item Weight | 50.7 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 45.27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Is the item resizable? | No |

























