
Sideboard Buffet Set of 2, Accent Rattan Storage Cabinet with Doors
Ample Storage - This buffet cabinet offers generous storage, with 4 door cabinets and a spacious tabletop and shelf. Perfect for cutlery, pots, pans, and more, it ensures a neat, organized space.
Handmade Elegance - Crafted from MDF and solid wood legs , this accent cabinet is complemented by handmade, natural rattan doors, adding a luxurious, elegant touch to any room.
Durable and Sturdy - Featuring a stain, heat, and scratch-resistant surface, this well-crafted buffet cabinet stands on cushioned pinewood legs that protect your floors while ensuring stability.
Versatile Use - This rattan sideboard is suitable for a range of uses, serving as a coffee bar cabinet, storage unit, or TV console. Ideal for the kitchen, living room, dining room, or office.
Easy Assembly - This Tribesigns rattan sideboard cabinet comes with all necessary tools, detailed instructions, and clearly labeled pieces for easy setup. Backed by an 18-month warranty and friendly customer service for peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 88.16 lbs |
- 36.22 " L x 16.54 " W x 13.19 " H (93.23 lbs)


Sturdy Construction
Made from the high-grade certified wood frame and thickened tabletop. Feel assured to place your coffee maker or roaster on this coffee bar table.
Hand-Woven Natural Rattan
The gorgeous combination of rattan doors and golden metal has everlasting appeal and will create a relaxed elegance in your home.
Large Storage Space
This cabinet has 4 doors with opening shelves that allow you to store all of your kitchen goods and could be used in a living room, entry, or hallway.
Solid Wood Legs
Our accent cabinet is constructed with solid wood legs which provides better weight support and a long service life.
Tribesigns Rattan Sideboard Cabinet
- Made from top-tier natural materials, the delicately woven door highlights the cabinet's texture and exudes an air of opulent elegance;
- Made of premium board and solid wood legs which promises the sideboard buffet cabinet a long service life, smooth lacquered surface ensures no harm and odorless.
- The multifunctional accent storage cabinet not only store your items, also is a nice addition as a home decor, we can use the sideboard buffet as tv console or kitchen pantry storage cabinet.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Product Dimensions | 13.8"D x 59"W x 35.5"H |
| Special Feature | Fire Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | Hardwares |
| Finish Type | Rustic |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Pieces | 2 |
| Item Weight | 88.16 lbs |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood, Rattan |
| Is Customizable | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample Storage - This buffet cabinet offers generous storage, with 4 door cabinets and a spacious tabletop and shelf. Perfect for cutlery, pots, pans, and more, it ensures a neat, organized space.
Handmade Elegance - Crafted from MDF and solid wood legs , this accent cabinet is complemented by handmade, natural rattan doors, adding a luxurious, elegant touch to any room.
Durable and Sturdy - Featuring a stain, heat, and scratch-resistant surface, this well-crafted buffet cabinet stands on cushioned pinewood legs that protect your floors while ensuring stability.
Versatile Use - This rattan sideboard is suitable for a range of uses, serving as a coffee bar cabinet, storage unit, or TV console. Ideal for the kitchen, living room, dining room, or office.
Easy Assembly - This Tribesigns rattan sideboard cabinet comes with all necessary tools, detailed instructions, and clearly labeled pieces for easy setup. Backed by an 18-month warranty and friendly customer service for peace of mind.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.05" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 88.16 lbs |
- 36.22 " L x 16.54 " W x 13.19 " H (93.23 lbs)


Sturdy Construction
Made from the high-grade certified wood frame and thickened tabletop. Feel assured to place your coffee maker or roaster on this coffee bar table.
Hand-Woven Natural Rattan
The gorgeous combination of rattan doors and golden metal has everlasting appeal and will create a relaxed elegance in your home.
Large Storage Space
This cabinet has 4 doors with opening shelves that allow you to store all of your kitchen goods and could be used in a living room, entry, or hallway.
Solid Wood Legs
Our accent cabinet is constructed with solid wood legs which provides better weight support and a long service life.
Tribesigns Rattan Sideboard Cabinet
- Made from top-tier natural materials, the delicately woven door highlights the cabinet's texture and exudes an air of opulent elegance;
- Made of premium board and solid wood legs which promises the sideboard buffet cabinet a long service life, smooth lacquered surface ensures no harm and odorless.
- The multifunctional accent storage cabinet not only store your items, also is a nice addition as a home decor, we can use the sideboard buffet as tv console or kitchen pantry storage cabinet.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Product Dimensions | 13.8"D x 59"W x 35.5"H |
| Special Feature | Fire Resistant |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | Hardwares |
| Finish Type | Rustic |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Pieces | 2 |
| Item Weight | 88.16 lbs |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood, Rattan |
| Is Customizable | No |

























