
Rectangle Dining Table for 6-8, 63" Kitchen Table with Geometric Frame
Spacious Dining - This 31.5" D x 63" W x 28.94" H table comfortably seats 6-8, perfect for all dining occasions. Ideal for hosting loved ones and making every meal memorable.
Reliable & Stylish - Made from durable MDF, it offers stability and is accented with modern, geometric legs. The rustic brown veneer enhances its farmhouse charm.
Versatile - Not just a dining table, it works perfectly as a kitchen workstation, office desk, or small conference table. Ideal for any space that brings people together.
Easy Assembly - Comes with clear installation instructions and hardware tools for effortless assembly. Our customer service is available for any inquiries. (Note: Chairs not included).

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 28.94" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 91.49 lbs |
- 68.11" L x 18.31" W x 6.89" H (97.0 lbs)
Installation Guide Video:








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | dining table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 28.94 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Dining table, Kitchen table, Living room |
| Furniture Finish | Natural |
| Top Color | Natural |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 28.94"H |
| Item Weight | 91.5 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Dining - This 31.5" D x 63" W x 28.94" H table comfortably seats 6-8, perfect for all dining occasions. Ideal for hosting loved ones and making every meal memorable.
Reliable & Stylish - Made from durable MDF, it offers stability and is accented with modern, geometric legs. The rustic brown veneer enhances its farmhouse charm.
Versatile - Not just a dining table, it works perfectly as a kitchen workstation, office desk, or small conference table. Ideal for any space that brings people together.
Easy Assembly - Comes with clear installation instructions and hardware tools for effortless assembly. Our customer service is available for any inquiries. (Note: Chairs not included).

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 28.94" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 91.49 lbs |
- 68.11" L x 18.31" W x 6.89" H (97.0 lbs)
Installation Guide Video:








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | dining table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 28.94 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Dining table, Kitchen table, Living room |
| Furniture Finish | Natural |
| Top Color | Natural |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 28.94"H |
| Item Weight | 91.5 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























