
Round Bar Table, 30" Pub Table with Column Fluted Ribbed Leg Base
Stunning Design - Featuring a Roman column design with artistic undulations, our Bar Table has already won praise during its development phase.
Sturdy Build - Sporting a thicker base than most counterparts, offering great stability at a competitive price.
Superior Desktop - A 3-inch-thick desktop ensures durability, setting our table apart from our competitors.
Compact & Versatile - Measuring 31.5"D x 39.37"H, this round table fits small spaces like apartments, cafes, or offices without compromising style. Constructed from quality wood, it suits both home and commercial use. Industrial-farmhouse style complements modern, rustic, and urban decor.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 52.69 lbs |
- 42.52" L x 23.03" W x 7.09" H (56.44 lbs)














| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Manufacturer Warranty Description | We provide a one-year warranty and professional customer service! |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Whtie |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Space |
| Furniture Finish | Melamine |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 52.69 Pounds |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 39.37 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Hot-selling and big discount |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stunning Design - Featuring a Roman column design with artistic undulations, our Bar Table has already won praise during its development phase.
Sturdy Build - Sporting a thicker base than most counterparts, offering great stability at a competitive price.
Superior Desktop - A 3-inch-thick desktop ensures durability, setting our table apart from our competitors.
Compact & Versatile - Measuring 31.5"D x 39.37"H, this round table fits small spaces like apartments, cafes, or offices without compromising style. Constructed from quality wood, it suits both home and commercial use. Industrial-farmhouse style complements modern, rustic, and urban decor.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 31.49" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 52.69 lbs |
- 42.52" L x 23.03" W x 7.09" H (56.44 lbs)














| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Manufacturer Warranty Description | We provide a one-year warranty and professional customer service! |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Whtie |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Space |
| Furniture Finish | Melamine |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 52.69 Pounds |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 39.37 inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Hot-selling and big discount |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























