
Round Bar Table, 39.4" H Bistro Pub Cocktail Table with Metal Footrest
Distinctive Design - This 31.5" round bar table pairs a smooth top with a unique hexagonal base in classic black and vintage brown wood grains, creating a one-of-a-kind piece.
Compact & Cozy - Perfect for small spaces, this pub table offers enough room for drinks and snacks. Its 39.4" height suits both standing and seated gatherings.
Quality Build - Made with premium MDF material and a sturdy pedestal, this table is remarkably stable and features a metal footrest for comfort.
Versatile - Ideal for home bars, pubs, cafes, or bistros, this round table's industrial style meshes with farmhouse, rustic, or modern decor.
Easy Assembly & Support - With clear instructions and necessary parts, assembly is a breeze. We’re committed to quality and customer satisfaction and always ready to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.06" |
| Item Weight | 47.62 lbs |
- 42.56" L x 21.65" W x 7.48" H (51.81 lbs)
Tribesigns Wood Round Bar Table


39.4' H Bar Table
39.4' H Bar Table
- Premium Quality: All MDF structure & strong, heavy duty metal footrest
- Widely Used: Pub table, bar table, bistro table, cocktail table & home bar
- Easy Assembly: Assembly required, with clear instructions enclosed
- Easy Cleaning: Waterproof wood grain finish, just wipe with a damp cloth


Home & Commercial Use, Perfect for Home, Bars, Cafes, Bistros
Vintage Charm, Unique Style, New Enjoyment for Life!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Round Bar Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 4 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Unextended Seating Capacity | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 47.62 Pounds |
| Size | round, 31.5-inch diameter, 39.4-inch height |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 39.37 inches |
| Extended Length | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown & Black |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Stained, Glossy Wood Grain |
| Top Color | Brown |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinctive Design - This 31.5" round bar table pairs a smooth top with a unique hexagonal base in classic black and vintage brown wood grains, creating a one-of-a-kind piece.
Compact & Cozy - Perfect for small spaces, this pub table offers enough room for drinks and snacks. Its 39.4" height suits both standing and seated gatherings.
Quality Build - Made with premium MDF material and a sturdy pedestal, this table is remarkably stable and features a metal footrest for comfort.
Versatile - Ideal for home bars, pubs, cafes, or bistros, this round table's industrial style meshes with farmhouse, rustic, or modern decor.
Easy Assembly & Support - With clear instructions and necessary parts, assembly is a breeze. We’re committed to quality and customer satisfaction and always ready to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.06" |
| Item Weight | 47.62 lbs |
- 42.56" L x 21.65" W x 7.48" H (51.81 lbs)
Tribesigns Wood Round Bar Table


39.4' H Bar Table
39.4' H Bar Table
- Premium Quality: All MDF structure & strong, heavy duty metal footrest
- Widely Used: Pub table, bar table, bistro table, cocktail table & home bar
- Easy Assembly: Assembly required, with clear instructions enclosed
- Easy Cleaning: Waterproof wood grain finish, just wipe with a damp cloth


Home & Commercial Use, Perfect for Home, Bars, Cafes, Bistros
Vintage Charm, Unique Style, New Enjoyment for Life!


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Round Bar Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 4 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Unextended Seating Capacity | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 47.62 Pounds |
| Size | round, 31.5-inch diameter, 39.4-inch height |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Dimensions | 31.5 x 31.5 x 39.37 inches |
| Extended Length | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown & Black |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Stained, Glossy Wood Grain |
| Top Color | Brown |

























