
78.74" Two Person Desk, Large Computer Desk with Storage Shelf
Double Desk Style - The long double desk with storage shelf makes it perfect for multiple people to study, work, or game together, ideal for home or office use.
Ample Storage Space - The large desktop and storage shelf of this desk offer plenty of space for books, laptop, gaming equipment, and more. It can function as a computer desk, training table, writing desk, or gaming desk.
Sturdy Construction - Made from high-quality MDF and metal, the thick frame ensures stability and the board can support heavy loads. Adjustable foot pads keep the desk stable on uneven floors and protect your floor from scratches.
Retro Industrial Design - The desk combines a brown finish and industrial lines for a retro yet straightforward style that blends perfectly with your decor, whether in the living room, study room, or office.
Simple Assembly - The desk comes with labeled parts and clear instructions for easy assembly. Dimensions: 78.74"L x 27.6"W x 29.53"H. We offer a 12-month warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 43.7" L x 29.92" W x 6.69" H (82.67 lbs)


Safe Material
The smooth board is finished with a water-based paint, making the computer desk easy to clean, as well as scratch-resistant and waterproof.
Ample Storage Space
The large desktop features a storage shelf beneath the desk, providing ample storage space for daily use.
Durable Construction
Constructed with stronger metal legs and reinforced bars, this 2-person desk ensures excellent stability for years of use.
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floors.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Product Grade | new |
| Item Type Name | 2 person desk |
| Item Height | 29.6 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | MDF and Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Rustic Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.6"D x 78.8"W x 29.6"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 72 Pounds |
| Number Of Shelves | 2 |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 87.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Standard |
| Base Type | metal |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Standard |
| Storage Options | 1 storage shelf |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Double Desk Style - The long double desk with storage shelf makes it perfect for multiple people to study, work, or game together, ideal for home or office use.
Ample Storage Space - The large desktop and storage shelf of this desk offer plenty of space for books, laptop, gaming equipment, and more. It can function as a computer desk, training table, writing desk, or gaming desk.
Sturdy Construction - Made from high-quality MDF and metal, the thick frame ensures stability and the board can support heavy loads. Adjustable foot pads keep the desk stable on uneven floors and protect your floor from scratches.
Retro Industrial Design - The desk combines a brown finish and industrial lines for a retro yet straightforward style that blends perfectly with your decor, whether in the living room, study room, or office.
Simple Assembly - The desk comes with labeled parts and clear instructions for easy assembly. Dimensions: 78.74"L x 27.6"W x 29.53"H. We offer a 12-month warranty and friendly customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 43.7" L x 29.92" W x 6.69" H (82.67 lbs)


Safe Material
The smooth board is finished with a water-based paint, making the computer desk easy to clean, as well as scratch-resistant and waterproof.
Ample Storage Space
The large desktop features a storage shelf beneath the desk, providing ample storage space for daily use.
Durable Construction
Constructed with stronger metal legs and reinforced bars, this 2-person desk ensures excellent stability for years of use.
Adjustable Leg Pads
The office desk is equipped with adjustable foot pads to protect the floor as well as make the table more stable on uneven floors.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Gaming |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardwares |
| Product Grade | new |
| Item Type Name | 2 person desk |
| Item Height | 29.6 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | MDF and Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Rustic Brown |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Rustic Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.6"D x 78.8"W x 29.6"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 72 Pounds |
| Number Of Shelves | 2 |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 87.4 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Compact, Rust Resistant, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Standard |
| Base Type | metal |
| Frame Joint Type | Welded |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Standard |
| Storage Options | 1 storage shelf |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |























