
78.74" Two Person Desk, Long Executive Desk Double Computer Desk
Sturdy Office Desk - This desk ensures stability and durability with a 0.98-inch thick MDF board tabletop framed with heavy-duty, powder-coated iron tubing. Able to support up to 200 lbs, this desk is built to last.
Expansive Workspace - This large, 78.74-inch by 27.56-inch tabletop offers plenty of space for work essentials like laptops, books, and files. Reinforced iron tubing under the tabletop enhances support and stability.
Two-Person Desk - Comfortably fitting two computers, this large workstation allows two people to work side-by-side without interruptions. It's perfect for sharing a workspace with roommates or family members.
Minimalist Industrial Design - With a simplistic industrial charm, this desk keeps things basic. Adjustable feet padding ensures stability and protects floors from scratches. Please note the wood grain may vary as it's a natural material.
Effortless Assembly and Cleaning - This desk comes with all necessary tools and instructions for easy assembly. The surface is also easy to clean - just wipe off any dirt with a damp cloth.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 0.98" |
| Item Weight | 71.65 lbs |
- 45.08" L x 30.12" W x 9.06" H (76.06 lbs)
Installation Guide Video:












Tribesigns 2 Person Desk for Home Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools and parts included |
| Product Grade | Residential |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.92 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Drawer Glide Material | Does Not Apply |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant, Stain Resistant |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | Does Not Apply |
| Base Type | Pedestal |
| Lifting Mechanism | No |
| Frame Joint Type | Butt Joint |
| Has Finished Back | Yes |
| Drawer Glide Mechanism | Does Not Apply |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Grey, Rustic Brown, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Manufactured Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Distressed Finish Type | Does Not Apply |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.92"H |
| Maximum Compatible Number of Seats | 6 |
| Item Weight | 71.63 Pounds |
| Size | X-Large |
| Number Of Shelves | Does Not Apply |
| Tabletop Thickness | 0.98 Inches |
| Maximum Tilt Angle | 90 Degrees |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 84.26 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 71.65 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $219.99
-70%$219.99
$66.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sturdy Office Desk - This desk ensures stability and durability with a 0.98-inch thick MDF board tabletop framed with heavy-duty, powder-coated iron tubing. Able to support up to 200 lbs, this desk is built to last.
Expansive Workspace - This large, 78.74-inch by 27.56-inch tabletop offers plenty of space for work essentials like laptops, books, and files. Reinforced iron tubing under the tabletop enhances support and stability.
Two-Person Desk - Comfortably fitting two computers, this large workstation allows two people to work side-by-side without interruptions. It's perfect for sharing a workspace with roommates or family members.
Minimalist Industrial Design - With a simplistic industrial charm, this desk keeps things basic. Adjustable feet padding ensures stability and protects floors from scratches. Please note the wood grain may vary as it's a natural material.
Effortless Assembly and Cleaning - This desk comes with all necessary tools and instructions for easy assembly. The surface is also easy to clean - just wipe off any dirt with a damp cloth.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 0.98" |
| Item Weight | 71.65 lbs |
- 45.08" L x 30.12" W x 9.06" H (76.06 lbs)
Installation Guide Video:












Tribesigns 2 Person Desk for Home Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools and parts included |
| Product Grade | Residential |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.92 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Drawer Glide Material | Does Not Apply |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant, Stain Resistant |
| Mounting Type | Tabletop |
| Drawer Type | Does Not Apply |
| Base Type | Pedestal |
| Lifting Mechanism | No |
| Frame Joint Type | Butt Joint |
| Has Finished Back | Yes |
| Drawer Glide Mechanism | Does Not Apply |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Grey, Rustic Brown, White, Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Manufactured Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Distressed Finish Type | Does Not Apply |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 78.74"W x 29.92"H |
| Maximum Compatible Number of Seats | 6 |
| Item Weight | 71.63 Pounds |
| Size | X-Large |
| Number Of Shelves | Does Not Apply |
| Tabletop Thickness | 0.98 Inches |
| Maximum Tilt Angle | 90 Degrees |
| Maximum Height | 29.92 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 84.26 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 71.65 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























