
63" Wood Computer Desk, Faux Marble Executive Desk Office Desk
Spacious Work Area - The office computer desk measures 31.5"D x 63"W x 29.53"H, providing ample space for computers, books, printers, and other office accessories. It's ideal for use in a conference or reception room.
Contemporary Design - Add style to your workspace with this large, wooden desk featuring a chic white faux marble veneer and unique trapezoidal leg design.
Robust Construction - The executive desk is constructed with sturdy materials including a thick 1.18-inch desktop and trapezoidal leg for stability.
Versatile Use - This desk doubles as an executive desk, computer desk, conference table or even as a dining table, making it a standout piece of furniture in your home.
Hassle-free Assembly - The desk comes with easy-to-follow instructions, pre-numbered parts, and necessary tools. Our dedicated support team is on hand to assist if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 40.16" L x 27.17" W x 9.84" H (92.59 lbs)
Tribesigns Modern Computer Desk
Simple Style Executive Desk - Upgrade Your Workstation
White Executive Desk
Unique Trapezoidal Table Base
Faux Lustrous Marble Finish
Waterproof Material
When you accidentally spill your coffee while working hard, don’t worry, this versatile wooden office desk is made of waterproof material
Perfect for a Conference Room, Reception Room
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Working, Drafting, Writing, Gaming |
| Included Components | Office Desk |
| Model Name | Home Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Nylon |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Drafting Table |
| Color | White, Brown, Black |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Laminated Marble |
| Top Color | White, Brown, Black |
| Base Color | White, Brown, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.53"H |
| Item Weight | 88 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.2 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.7 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Space Saving, Sturdy & Long-Lasting, Faux Marble Veneer, Scratch Resistant, Rust Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or nylon |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Work Area - The office computer desk measures 31.5"D x 63"W x 29.53"H, providing ample space for computers, books, printers, and other office accessories. It's ideal for use in a conference or reception room.
Contemporary Design - Add style to your workspace with this large, wooden desk featuring a chic white faux marble veneer and unique trapezoidal leg design.
Robust Construction - The executive desk is constructed with sturdy materials including a thick 1.18-inch desktop and trapezoidal leg for stability.
Versatile Use - This desk doubles as an executive desk, computer desk, conference table or even as a dining table, making it a standout piece of furniture in your home.
Hassle-free Assembly - The desk comes with easy-to-follow instructions, pre-numbered parts, and necessary tools. Our dedicated support team is on hand to assist if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 40.16" L x 27.17" W x 9.84" H (92.59 lbs)
Tribesigns Modern Computer Desk
Simple Style Executive Desk - Upgrade Your Workstation
White Executive Desk
Unique Trapezoidal Table Base
Faux Lustrous Marble Finish
Waterproof Material
When you accidentally spill your coffee while working hard, don’t worry, this versatile wooden office desk is made of waterproof material
Perfect for a Conference Room, Reception Room
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Working, Drafting, Writing, Gaming |
| Included Components | Office Desk |
| Model Name | Home Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Nylon |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Drafting Table |
| Color | White, Brown, Black |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Laminated Marble |
| Top Color | White, Brown, Black |
| Base Color | White, Brown, Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.53"H |
| Item Weight | 88 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.2 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.7 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Space Saving, Sturdy & Long-Lasting, Faux Marble Veneer, Scratch Resistant, Rust Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Drawer Glide Mechanism | Ball-bearing or nylon |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |























