
59"H Shoe Rack, Freestanding Shoe Organizer with 23 Storage Shelves
Spacious Shoe Rack - Our shoe rack has 23 shelves, offering ample space for different footwear. It also includes space for other items, helping reduce clutter.
Sturdy & Secure - Constructed from E1-grade, waterproof MDF, this durable wooden shoe rack is scratch-resistant. Included is an anti-tip safety kit for added security.
Stylish Design - The modern, minimalist design, features white, water-resistant MDF boards, making it a stylish addition to any room in the house.
Multipurpose - Suitable for any corner, this wooden shoe organizer not only functions as a shoe rack but also as a decorative storage display, perfect for the entryway, bedroom, living room, and more.
Easy Assembly & Warranty - Comes with clear instructions and necessary hardware, making assembly quick and easy. We offer friendly customer service and an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 59.06" |
| Item Weight | 99.21 lbs |
- 38.98" L x 14.57" W x 13.78" H (103.62 lbs)




Top Shelf for Storage
The top space is perfect for storing bags or displaying other decorative items.
Large Storage Capacity
The 14-tier shoe shelving unit provides ample storage space for keeping shoes from slippers to boots.
Thickened Shelf Boards
0.59' E1 MDF boards are stable and sturdy, providing enough support to hold the weight of your shoes and favorite items.
Anti-Tip Kit
Additional two anti-tip straps help the shoe rack stand more stably, and prevent the tall shoe shelf from tipping over.
Your ideal shoe organizing solution!
Its elegant and minimalist appearance matches well with various house decors.
- Ample Storage & Durability - This shoe storage cabinet can store up to 46 pairs of shoes. Made from high-quality E1-grade MDF, it is solid and sturdy.
- Versatile - It can not only be used as a shoe rack, but also as a decoration storage display shelf, perfect for placing in the entryway, bedroom, hallway, living room, closet, etc.
- Modern Design - Its elegant and minimalist appearance matches well with various house decors. It is easy to clean and assemble.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Hallway |
| Number of Shelves | 25 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 11.8"D x 47.2"W x 59"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Varnished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 14-Tier Shoe Rack |
| Item Weight | 99.2 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Shoes |
| Product Name | Shoe Rack |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 99.2 pounds |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Shoe Rack - Our shoe rack has 23 shelves, offering ample space for different footwear. It also includes space for other items, helping reduce clutter.
Sturdy & Secure - Constructed from E1-grade, waterproof MDF, this durable wooden shoe rack is scratch-resistant. Included is an anti-tip safety kit for added security.
Stylish Design - The modern, minimalist design, features white, water-resistant MDF boards, making it a stylish addition to any room in the house.
Multipurpose - Suitable for any corner, this wooden shoe organizer not only functions as a shoe rack but also as a decorative storage display, perfect for the entryway, bedroom, living room, and more.
Easy Assembly & Warranty - Comes with clear instructions and necessary hardware, making assembly quick and easy. We offer friendly customer service and an 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 59.06" |
| Item Weight | 99.21 lbs |
- 38.98" L x 14.57" W x 13.78" H (103.62 lbs)




Top Shelf for Storage
The top space is perfect for storing bags or displaying other decorative items.
Large Storage Capacity
The 14-tier shoe shelving unit provides ample storage space for keeping shoes from slippers to boots.
Thickened Shelf Boards
0.59' E1 MDF boards are stable and sturdy, providing enough support to hold the weight of your shoes and favorite items.
Anti-Tip Kit
Additional two anti-tip straps help the shoe rack stand more stably, and prevent the tall shoe shelf from tipping over.
Your ideal shoe organizing solution!
Its elegant and minimalist appearance matches well with various house decors.
- Ample Storage & Durability - This shoe storage cabinet can store up to 46 pairs of shoes. Made from high-quality E1-grade MDF, it is solid and sturdy.
- Versatile - It can not only be used as a shoe rack, but also as a decoration storage display shelf, perfect for placing in the entryway, bedroom, hallway, living room, closet, etc.
- Modern Design - Its elegant and minimalist appearance matches well with various house decors. It is easy to clean and assemble.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Hallway |
| Number of Shelves | 25 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 11.8"D x 47.2"W x 59"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Varnished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 14-Tier Shoe Rack |
| Item Weight | 99.2 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Shoes |
| Product Name | Shoe Rack |
| Shelf Thickness | 0.59 Inches |
| Item Weight | 99.2 pounds |

























