
70" Vintage Bookcase, 5-Tier Bookshelf Display Shelves with Unique Curved-Edge Design
Backboard and Curved Edges - Each shelf of the Tall Bookcase features a wooden backboard to protect walls and curved side rails for a fashionable vintage look, securely housing books without the need for bookends.
Chic Bookshelf - Measuring 11.81" D x 31.5" W x 70.08" H, this sleek bookshelf finished in brown wood serves as an elegant display for books and decor, perfectly complementing minimalist to modern interiors. This piece adds a touch of sophistication to any living room or bedroom.
Generous Tiered Storage - This 5-Tier Wooden Bookcase offers abundant freestanding shelf space for books, decor, plants, and everyday essentials, merging modern and vintage design to enhance any room or study.
Variable Placement - This large wide bookcase excels in adaptable home placement. This tall wood bookcase organizes items from living rooms, bedrooms, and studies, transforming clutter into a tidy and functional display with a vintage, modern appeal.
Easy Assembly and Anti-Tip Protection - All necessary tools, Anti-Tip Straps, instructions, and numbered parts are included, making assembly of this display shelf a breeze. Additionally, our customer service is always available to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.08" |
| Item Weight | 89.29 lbs |
- 44.88" L x 15.16" W x 10.24" H (90.72 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 31.5"W x 11.81"D x 70.08"H |
| Style | Mid-Century Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Oil Rubbed |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 5-Tier Bookshelf |
| Item Weight | 67.24 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Count | 5.0 Count |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Backboard and Curved Edges - Each shelf of the Tall Bookcase features a wooden backboard to protect walls and curved side rails for a fashionable vintage look, securely housing books without the need for bookends.
Chic Bookshelf - Measuring 11.81" D x 31.5" W x 70.08" H, this sleek bookshelf finished in brown wood serves as an elegant display for books and decor, perfectly complementing minimalist to modern interiors. This piece adds a touch of sophistication to any living room or bedroom.
Generous Tiered Storage - This 5-Tier Wooden Bookcase offers abundant freestanding shelf space for books, decor, plants, and everyday essentials, merging modern and vintage design to enhance any room or study.
Variable Placement - This large wide bookcase excels in adaptable home placement. This tall wood bookcase organizes items from living rooms, bedrooms, and studies, transforming clutter into a tidy and functional display with a vintage, modern appeal.
Easy Assembly and Anti-Tip Protection - All necessary tools, Anti-Tip Straps, instructions, and numbered parts are included, making assembly of this display shelf a breeze. Additionally, our customer service is always available to assist you.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 70.08" |
| Item Weight | 89.29 lbs |
- 44.88" L x 15.16" W x 10.24" H (90.72 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Product Dimensions | 31.5"W x 11.81"D x 70.08"H |
| Style | Mid-Century Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Oil Rubbed |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | 5-Tier Bookshelf |
| Item Weight | 67.24 Pounds |
| Furniture Finish | Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Count | 5.0 Count |























