
70" Tall Corner Bookshelf, 5 Tier Modern Corner Bookcase Ladder Shelf Plant Stand
Versatile Corner Storage Shelf - This tall shelving unit is a perfect fit for any corner of the living room, bedroom, home office, kitchen, hallway, balcony, bathroom, etc. It serves well as a corner stand for shelves, a small bookshelf, a display shelf, or a plant or flower stand in compact spaces.
Five-Tiered Design for Optimal Storage - Designed with five tiers, this shelving unit efficiently utilizes any limited space or odd corner, providing additional storage space for small items or knickknacks.
Robust Construction for Greater Weight Capacity - This corner stand is constructed from thick boards to ensure stability and durability. It's sturdy enough to hold heavy-duty items like kitchenware or a small aquarium.
Safe Round Edge and Freestanding Structure - The smooth, round edge ensures protection against potential scratches. Its 90° right angle allows it to either stand freely or fit perfectly flush against a wall.
Hassle-free Assembly - Assembly of this corner shelf is easy and takes about 30 minutes or less. It includes hardware, tools, and instructions for your convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 18.31" |
| Depth | 18.31" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 50.02 lbs |
- 42.99" L x 21.69" W x 6.14" H (54.67 lbs)


Tribesigns 5-Shelf Tall Corner Shelves, Large Storage Capacity Yet Space Saving-- The Ideal Corner Stand Shelf For Living Room, Home Office, Kitchen
Multifunctional Corner Standing Shelf
Living Room
Small size fits well in any corners, makes good use of limited space, provides additional storage space, keeps everything organized
Home Office
A great corner stand for your books, documents, ornaments. Easily keep office supplies in order within reach
Kitchen
Great size corner storage shelf for a small kitchen, perfect for storing spices, cutlery or kitchen herbs.
Balcony
Works well as plant stand or flower rack to hold/display potted plant
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Easy Assembly |
| Product Dimensions | 9.84"D x 25.95"W x 70.07"H |
| Brand | Tribesigns |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation Guide |
| Model Name | Corner Shelf |
| Item Weight | 50.02 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Light Brown |
Original: $135.99
-70%$135.99
$40.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile Corner Storage Shelf - This tall shelving unit is a perfect fit for any corner of the living room, bedroom, home office, kitchen, hallway, balcony, bathroom, etc. It serves well as a corner stand for shelves, a small bookshelf, a display shelf, or a plant or flower stand in compact spaces.
Five-Tiered Design for Optimal Storage - Designed with five tiers, this shelving unit efficiently utilizes any limited space or odd corner, providing additional storage space for small items or knickknacks.
Robust Construction for Greater Weight Capacity - This corner stand is constructed from thick boards to ensure stability and durability. It's sturdy enough to hold heavy-duty items like kitchenware or a small aquarium.
Safe Round Edge and Freestanding Structure - The smooth, round edge ensures protection against potential scratches. Its 90° right angle allows it to either stand freely or fit perfectly flush against a wall.
Hassle-free Assembly - Assembly of this corner shelf is easy and takes about 30 minutes or less. It includes hardware, tools, and instructions for your convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 18.31" |
| Depth | 18.31" |
| Height | 70.47" |
| Item Weight | 50.02 lbs |
- 42.99" L x 21.69" W x 6.14" H (54.67 lbs)


Tribesigns 5-Shelf Tall Corner Shelves, Large Storage Capacity Yet Space Saving-- The Ideal Corner Stand Shelf For Living Room, Home Office, Kitchen
Multifunctional Corner Standing Shelf
Living Room
Small size fits well in any corners, makes good use of limited space, provides additional storage space, keeps everything organized
Home Office
A great corner stand for your books, documents, ornaments. Easily keep office supplies in order within reach
Kitchen
Great size corner storage shelf for a small kitchen, perfect for storing spices, cutlery or kitchen herbs.
Balcony
Works well as plant stand or flower rack to hold/display potted plant
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Easy Assembly |
| Product Dimensions | 9.84"D x 25.95"W x 70.07"H |
| Brand | Tribesigns |
| Size | Large |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Installation Guide |
| Model Name | Corner Shelf |
| Item Weight | 50.02 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color | Light Brown |























