
63" Solid Wood Entryway Bench, Modern Upholstered End of Bed Bench
Cloud-Like Faux Shearling Seat - Embrace the feeling of sinking into a cloud with our cozy faux lambswool fabric bed bench. Featuring high-density foam cushioning, ultimate comfort awaits you in every seating. Convenience comes with a 1.7" thick removable cushion to easily accommodate your varying needs.
Solid Wood Construction - Expertly crafted from fir wood, our upholstered bedroom bench beautifully blends soft luxury with robust support. Its elegance is heightened by vertical fluting detailing, which accentuates the natural allure of the timber.
Minimalist Design - Harmonizing clean silhouettes and a two-tone finish, this entry bench exudes timeless sophistication. It effortlessly enhances the ambiance of your bedroom, entryway, or living space with a warm yet modern farmhouse appeal, complementing any decor stylishly.
Versatile Use - Measuring 13" D x 63" W x 17.9" H, our long farmhouse bench seamlessly fits at the end of queen or king-size beds. It also functions perfectly as a shoe bench in entryways, or an accent seat under windows, adapting to your lifestyle needs with ease.
Easy Assembly & Maintenance - Our bedroom bench comes with clearly labeled parts, step-by-step instructions, and all requisite hardware kits for hassle-free installation. For any questions or concerns, please feel free to reach out to us as we are always ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 17.91" |
| Item Weight | 36.82 lbs |
- 65.83" L x 16.54" W x 11.22" H (45.75 lbs)
TRIBEWOOD End of Bed Bench with Faux Lambswool Cushion


Adorned in sumptuous faux lambswool fabric, complemented by a high-resilience foam cushion, this indoor wood bench offers an exquisite balance of comfort and supportive firmness, inviting you to relax in style.




Soft Comfort, Gentle Support
Unfaing bounce, bulit for the long haul
Ample Storage Space
This long entryway bench provides ideal space for your item


Crafted with a solid wood frame, this wooden long bed bench provides reliable support for up to 200 lb. This 1.7-inch thick removable cushion can be an be taken off effortlessly to meet your varied needs.
Applicable to Multiple Scenarios


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.7"D x 63"W x 17.9"H |
| Color | White & Dark Brown |
| Size | Large |
| Material | Fir Wood + Faux Sheepskin + Foam |
| Frame Material | Fir Wood |
| Cushion Thickness | 1.7 Inches |
| Seat Height | 17.9 Inches |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Seating Capacity | 2 |
| Addition Features | Removable Faux Lambswool Cushion |
| Item Weight | 36.8 pounds |
| Style | Modern, Minimalist, framhouse |
| Room Type | Entryway, living room, hallway, foyer, end of bed |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cloud-Like Faux Shearling Seat - Embrace the feeling of sinking into a cloud with our cozy faux lambswool fabric bed bench. Featuring high-density foam cushioning, ultimate comfort awaits you in every seating. Convenience comes with a 1.7" thick removable cushion to easily accommodate your varying needs.
Solid Wood Construction - Expertly crafted from fir wood, our upholstered bedroom bench beautifully blends soft luxury with robust support. Its elegance is heightened by vertical fluting detailing, which accentuates the natural allure of the timber.
Minimalist Design - Harmonizing clean silhouettes and a two-tone finish, this entry bench exudes timeless sophistication. It effortlessly enhances the ambiance of your bedroom, entryway, or living space with a warm yet modern farmhouse appeal, complementing any decor stylishly.
Versatile Use - Measuring 13" D x 63" W x 17.9" H, our long farmhouse bench seamlessly fits at the end of queen or king-size beds. It also functions perfectly as a shoe bench in entryways, or an accent seat under windows, adapting to your lifestyle needs with ease.
Easy Assembly & Maintenance - Our bedroom bench comes with clearly labeled parts, step-by-step instructions, and all requisite hardware kits for hassle-free installation. For any questions or concerns, please feel free to reach out to us as we are always ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 17.91" |
| Item Weight | 36.82 lbs |
- 65.83" L x 16.54" W x 11.22" H (45.75 lbs)
TRIBEWOOD End of Bed Bench with Faux Lambswool Cushion


Adorned in sumptuous faux lambswool fabric, complemented by a high-resilience foam cushion, this indoor wood bench offers an exquisite balance of comfort and supportive firmness, inviting you to relax in style.




Soft Comfort, Gentle Support
Unfaing bounce, bulit for the long haul
Ample Storage Space
This long entryway bench provides ideal space for your item


Crafted with a solid wood frame, this wooden long bed bench provides reliable support for up to 200 lb. This 1.7-inch thick removable cushion can be an be taken off effortlessly to meet your varied needs.
Applicable to Multiple Scenarios


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.7"D x 63"W x 17.9"H |
| Color | White & Dark Brown |
| Size | Large |
| Material | Fir Wood + Faux Sheepskin + Foam |
| Frame Material | Fir Wood |
| Cushion Thickness | 1.7 Inches |
| Seat Height | 17.9 Inches |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Seating Capacity | 2 |
| Addition Features | Removable Faux Lambswool Cushion |
| Item Weight | 36.8 pounds |
| Style | Modern, Minimalist, framhouse |
| Room Type | Entryway, living room, hallway, foyer, end of bed |























