
55" Solid Wood Entryway Bench, Farmhouse Indoor Bench Narrow Hallway Seat
Crafted from Reclaimed Wood - Constructed with solid wood and adorned with a warm brown finish, this bench features curved legs and neat rustic lines that reflect the comfort of a farmhouse style.
Robust Support System - Bolstered by a solid wood frame and a central support beam, this entryway bench offers steadfast stability. It can bear up to 300 pounds and comfortably seat two guests.
Multipurpose Design - Serving as more than just an entryway bench, it can double as an end-of-bed bench for organizing outfits, a dining bench in the kitchen, or even a functional accent table for décor displays.
Appropriately Sized - With dimensions of 55.11" W x 13.78" D x 17.72" H, this solid wood bench fits snugly into narrow entryways or small bedrooms, providing ample seating without encroaching upon the room's layout.
Easy to Assemble - The package includes all the necessary tools, and each part is distinctly numbered. Follow the individual steps in the guide, and you'll assemble the bench within an hour, even if you're a novice at furniture setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 17.71" |
| Item Weight | 19.62 lbs |
- 59.45" L x 16.54" W x 5.71" H (24.03 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.78"D x 55.11"W x 17.72"H |
| Color | Brown |
| Size | Medium |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Leg Style | Curved Leg |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Item Weight | 19 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from Reclaimed Wood - Constructed with solid wood and adorned with a warm brown finish, this bench features curved legs and neat rustic lines that reflect the comfort of a farmhouse style.
Robust Support System - Bolstered by a solid wood frame and a central support beam, this entryway bench offers steadfast stability. It can bear up to 300 pounds and comfortably seat two guests.
Multipurpose Design - Serving as more than just an entryway bench, it can double as an end-of-bed bench for organizing outfits, a dining bench in the kitchen, or even a functional accent table for décor displays.
Appropriately Sized - With dimensions of 55.11" W x 13.78" D x 17.72" H, this solid wood bench fits snugly into narrow entryways or small bedrooms, providing ample seating without encroaching upon the room's layout.
Easy to Assemble - The package includes all the necessary tools, and each part is distinctly numbered. Follow the individual steps in the guide, and you'll assemble the bench within an hour, even if you're a novice at furniture setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.11" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 17.71" |
| Item Weight | 19.62 lbs |
- 59.45" L x 16.54" W x 5.71" H (24.03 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.78"D x 55.11"W x 17.72"H |
| Color | Brown |
| Size | Medium |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Leg Style | Curved Leg |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 300 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Item Weight | 19 pounds |























