
13 Gallons Tilt Out Trash Can, Hidden Garbage Cabinet with Drawer for Kitchen
Concealed Tilt-Out Design - Featuring a smooth, concealed door, our 13-gallon tilt-out trash can cabinet effortlessly tucks away bins and contains odors. The space-efficient hidden trash cabinet will keep pets out and kitchens looking tidy.
Generous Storage - With a capacity to fit standard bins, our 13-gallon trash cabinet promises ample storage. The additional pull-out drawer offers extra space, ensuring this wooden trash bin cabinet is more than just a waste solution, but also a functional organizer.
Robust and Durable - Made from high-quality engineered wood, this durable trash cabinet ensures lasting stability. Equipped with resilient metal hinges, this 13-gallon trash bin cabinet is made to withstand daily use.
Classic and Versatile - Our trash can cabinet features a classic brown design with distinct "X" fluted panels. It integrates seamlessly into any kitchen, living room, laundry room, apartment, or dormitory.
Easy to Assemble - We've included all the necessary hardware and clear instructions for easy assembly of this 13-gallon tilt-out trash cabinet. Add convenience and cleanliness to your home with this essential tilt-out trash can cabinet.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 36.22" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 40.16" L x 21.26" W x 5.51" H (51.81 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Clothes, Recycling |
| Product Dimensions | 13.8"D x 19.7"W x 36.2"H |
| Special Feature | Commercial, Heavy Duty, Scratch Resistant, Sturdy |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Garage, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All Tile Out Trash Cabinet Components, User Manual |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Storage Volume | 13 Gallons |
| Is Customizable | No |
| Set Name | Tribesigns 13 Gallons Tilt Out Trash Can |
| Storage Options | 13-gallon trash bin, one drawer |
| Hardware Color | Brown |
| Model Name | 13 Gallons Tilt Out Trash Can |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 48.5 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Concealed Tilt-Out Design - Featuring a smooth, concealed door, our 13-gallon tilt-out trash can cabinet effortlessly tucks away bins and contains odors. The space-efficient hidden trash cabinet will keep pets out and kitchens looking tidy.
Generous Storage - With a capacity to fit standard bins, our 13-gallon trash cabinet promises ample storage. The additional pull-out drawer offers extra space, ensuring this wooden trash bin cabinet is more than just a waste solution, but also a functional organizer.
Robust and Durable - Made from high-quality engineered wood, this durable trash cabinet ensures lasting stability. Equipped with resilient metal hinges, this 13-gallon trash bin cabinet is made to withstand daily use.
Classic and Versatile - Our trash can cabinet features a classic brown design with distinct "X" fluted panels. It integrates seamlessly into any kitchen, living room, laundry room, apartment, or dormitory.
Easy to Assemble - We've included all the necessary hardware and clear instructions for easy assembly of this 13-gallon tilt-out trash cabinet. Add convenience and cleanliness to your home with this essential tilt-out trash can cabinet.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 36.22" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 40.16" L x 21.26" W x 5.51" H (51.81 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Clothes, Recycling |
| Product Dimensions | 13.8"D x 19.7"W x 36.2"H |
| Special Feature | Commercial, Heavy Duty, Scratch Resistant, Sturdy |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Garage, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All Tile Out Trash Cabinet Components, User Manual |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Storage Volume | 13 Gallons |
| Is Customizable | No |
| Set Name | Tribesigns 13 Gallons Tilt Out Trash Can |
| Storage Options | 13-gallon trash bin, one drawer |
| Hardware Color | Brown |
| Model Name | 13 Gallons Tilt Out Trash Can |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 48.5 pounds |























