
31" Square Bar Table, Small High Top Pub Table Dining Table with Thickened Top
Simple and Functional Design - Embracing simplicity and practicality, this square pub table serves as an ideal breakfast table or a great addition to your dining area. Its sturdy metal legs and sleek rustic brown finish complete and enhance any space.
Built to Last - Featuring a thickened, high-grade E1 MDF tabletop and robust metal framework, this counter height table is built for stability and strength. It boasts a high load capacity and can hold up to 220 lbs.
Extra Comfort Features - This bistro table is designed to cater to all your needs. An elongated stretcher bar under the table serves as a comfortable resting spot for your feet when seated. Adjustable feet ensure stability and balance on uneven ground.
Versatile Industrial Style - Showcasing a vintage brown tabletop that's easy to clean, this small square bar table embodies an industrial design. Its warm wood grain allows it to blend seamlessly with various décor themes, from modern industrial to rustic chic.
Effortless Assembly - Assembling this bar height table is a breeze thanks to clear instructions, numbered parts, and included tools. Enhance your space with this high top table by Tribesigns. If you have any questions, don't hesitate to reach out to us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.1" |
| Depth | 31.1" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 28.0 lbs |
- 40.35" L x 18.11" W x 6.1" H (32.19 lbs)
Tribesigns Square Counter Height Bar Table


Industrial Wood Bistro Pub Table








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.1"D x 31.1"W x 35.43"H |
| Item Weight | 28 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.19 Inches |
| Item Width | 31.1 Inches |
| Base To Top Distance | 35.43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Gaming, Home Bar |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown & Black |
| Shape | Square |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple and Functional Design - Embracing simplicity and practicality, this square pub table serves as an ideal breakfast table or a great addition to your dining area. Its sturdy metal legs and sleek rustic brown finish complete and enhance any space.
Built to Last - Featuring a thickened, high-grade E1 MDF tabletop and robust metal framework, this counter height table is built for stability and strength. It boasts a high load capacity and can hold up to 220 lbs.
Extra Comfort Features - This bistro table is designed to cater to all your needs. An elongated stretcher bar under the table serves as a comfortable resting spot for your feet when seated. Adjustable feet ensure stability and balance on uneven ground.
Versatile Industrial Style - Showcasing a vintage brown tabletop that's easy to clean, this small square bar table embodies an industrial design. Its warm wood grain allows it to blend seamlessly with various décor themes, from modern industrial to rustic chic.
Effortless Assembly - Assembling this bar height table is a breeze thanks to clear instructions, numbered parts, and included tools. Enhance your space with this high top table by Tribesigns. If you have any questions, don't hesitate to reach out to us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.1" |
| Depth | 31.1" |
| Height | 35.43" |
| Item Weight | 28.0 lbs |
- 40.35" L x 18.11" W x 6.1" H (32.19 lbs)
Tribesigns Square Counter Height Bar Table


Industrial Wood Bistro Pub Table








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 35.43 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.1"D x 31.1"W x 35.43"H |
| Item Weight | 28 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.19 Inches |
| Item Width | 31.1 Inches |
| Base To Top Distance | 35.43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Gaming, Home Bar |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown & Black |
| Shape | Square |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |























