
Solid Wood Nightstand, Industrial Square Bedside Table with Metal Frame
Solid Wood Top - Adorned with natural grain and warm tones, our square solid wood tabletop pairs beautifully with all types of bedroom decor. It creates an inviting and relaxing atmosphere for your perfect nighttime retreat.
Robust Metal Base - The metal base not only adds a clean, modern contrast but also ensures reliable stability for bedside essentials, from lamps to alarm clocks.
Ideal Bedside Companion - At just 19.69 inches, the tabletop design offers ample space for your nighttime essentials. It keeps everything from books to phones easily accessible, making your night calm and uncluttered.
Compact Bedside Utility - Crafted to fit comfortably next to beds in bedrooms, guest rooms, or apartments, our bedside table provides functional surface space without overwhelming smaller spaces.
Simplified Assembly - All required hardware, coupled with clear instructions, are included for a quick and efficient setup. Add beauty and utility to your bedside in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 21.65" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 11.02 lbs |
- 24.21" L x 22.64" W x 9.25" H (15.34 lbs)




Wooden Tabletop Paired with a Robust Metal Base: Combining Cozy Warmth with Solid Stability.




Versatile Bedside Table


Multi-functional:
Works as side table, accent table or bedside table – fits all room layouts.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Wood Nightstand |
| Item Height | 21.65 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Metal, Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 21.65"H |
| Item Weight | 11.02 Pounds |
| Size | 19.69" D × 19.69" W × 21.65" H |
| Tabletop Thickness | 3.15 Inches |
| Item Width | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown and Black |
| Shape | Square |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Industrial |
| Theme | Bedside Table |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood Top - Adorned with natural grain and warm tones, our square solid wood tabletop pairs beautifully with all types of bedroom decor. It creates an inviting and relaxing atmosphere for your perfect nighttime retreat.
Robust Metal Base - The metal base not only adds a clean, modern contrast but also ensures reliable stability for bedside essentials, from lamps to alarm clocks.
Ideal Bedside Companion - At just 19.69 inches, the tabletop design offers ample space for your nighttime essentials. It keeps everything from books to phones easily accessible, making your night calm and uncluttered.
Compact Bedside Utility - Crafted to fit comfortably next to beds in bedrooms, guest rooms, or apartments, our bedside table provides functional surface space without overwhelming smaller spaces.
Simplified Assembly - All required hardware, coupled with clear instructions, are included for a quick and efficient setup. Add beauty and utility to your bedside in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 21.65" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 11.02 lbs |
- 24.21" L x 22.64" W x 9.25" H (15.34 lbs)




Wooden Tabletop Paired with a Robust Metal Base: Combining Cozy Warmth with Solid Stability.




Versatile Bedside Table


Multi-functional:
Works as side table, accent table or bedside table – fits all room layouts.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Wood Nightstand |
| Item Height | 21.65 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Metal, Wood |
| Natural Variation Type | Wood Knots |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 19.69"W x 21.65"H |
| Item Weight | 11.02 Pounds |
| Size | 19.69" D × 19.69" W × 21.65" H |
| Tabletop Thickness | 3.15 Inches |
| Item Width | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown and Black |
| Shape | Square |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Industrial |
| Theme | Bedside Table |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Tapered Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |























