
2-Tier End Table, Round Sofa Side Table with Metal Frame
Ideal Addition - Convenient and versatile, this white gold side table from Tribesigns caters to various needs, from a comfortable reading spot to leisure and entertainment. Its spacious tabletop can comfortably hold your essentials.
Stylish Design - This 2-tier round side table's modern design, adorned with faux marble in white and gold, adds a touch of elegance. Sleek and detailed, it's the perfect end table to complement any decor.
Functional and Versatile - This lightweight table (19.68"W*23.22" H) can be easily moved to suit different needs. It integrates seamlessly into your living room, hallway, or bedroom, serving as a nightstand, side table, snack, or coffee table.
Robust and Durable - Constructed with high-quality 0.59" thick particle board and robust gold-painted iron pipes, it's built to last. Its smooth, waterproof, and scratch-resistant surface is easy to maintain.
Easy Assembly - Assembling this modern gold snack table is a breeze thanks to its labeled pieces and included tools. We offer prompt customer service should any trouble arise with your purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 23.22" |
| Tabletop Thickness | 0.59" |
| Item Weight | 14.99 lbs |
- 26.77" L x 22.24" W x 6.69" H (18.3 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Round End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | 2-tier Round End Table |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Marble |
| Natural Variation Type | color |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Minimum Required Door Width | 24 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 2 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 23.22"W x 19.68"H |
| Item Weight | 14.99 lbs |
| Size | 1 PCS |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 23.22 Inches |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Base To Top Distance | 23.22 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 10 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | living room decoration, sofa side table, bedside table, accent table, snack table, small coffee end table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Mallet, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White+gold |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Faux Marble White and Gold |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | white |
| Handle Finish Type | gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
Original: $84.99
-70%$84.99
$25.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal Addition - Convenient and versatile, this white gold side table from Tribesigns caters to various needs, from a comfortable reading spot to leisure and entertainment. Its spacious tabletop can comfortably hold your essentials.
Stylish Design - This 2-tier round side table's modern design, adorned with faux marble in white and gold, adds a touch of elegance. Sleek and detailed, it's the perfect end table to complement any decor.
Functional and Versatile - This lightweight table (19.68"W*23.22" H) can be easily moved to suit different needs. It integrates seamlessly into your living room, hallway, or bedroom, serving as a nightstand, side table, snack, or coffee table.
Robust and Durable - Constructed with high-quality 0.59" thick particle board and robust gold-painted iron pipes, it's built to last. Its smooth, waterproof, and scratch-resistant surface is easy to maintain.
Easy Assembly - Assembling this modern gold snack table is a breeze thanks to its labeled pieces and included tools. We offer prompt customer service should any trouble arise with your purchase.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 23.22" |
| Tabletop Thickness | 0.59" |
| Item Weight | 14.99 lbs |
- 26.77" L x 22.24" W x 6.69" H (18.3 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Round End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | 2-tier Round End Table |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Iron |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Marble |
| Natural Variation Type | color |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Minimum Required Door Width | 24 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 2 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 23.22"W x 19.68"H |
| Item Weight | 14.99 lbs |
| Size | 1 PCS |
| Tabletop Thickness | 0.59 Inches |
| Extended Length | 23.22 Inches |
| Item Width | 19.68 Inches |
| Base To Top Distance | 23.22 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 10 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | living room decoration, sofa side table, bedside table, accent table, snack table, small coffee end table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key, Hammer, Mallet, Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White+gold |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | Faux Marble White and Gold |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | white |
| Handle Finish Type | gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |





















