
Round End Table, Modern Bedside Table with Faux Marble Top
Chic Round End Table - Tribesigns' round table, with its faux marble top and matte gold ring frame, brings modern elegance to any living room. Its unique, minimalist design stands out.
Practical Space - With a 19.7-inch diameter top, this table has plenty of room for your essentials - from coffee cups and lamps to tissue boxes - keeping everything within reach.
Built to Last - The chunky metal frame and adjustable footpads ensure stability. The smooth, easy-to-clean faux marble particle board ensures durability. Dimensions: 19.7"W x 19.7"D x 25.6"H. Weight: 17.6 lbs.
Smooth Assembly - With clear instructions and labeled parts, you can quickly assemble this side table.
Warranty & Top-Notch Customer Service - Tribesigns offers an 18-month warranty and excellent customer service. Buy confidently and upgrade your living room today.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 12.79 lbs |
- 26.38" L x 22.44" W x 6.69" H (16.53 lbs)


Tribesigns Faux Marble White Round Side Table with Unique gold Ring-Shape Frame
- The white and gold side tables add a touch of sophistication to any room in your house. Perfectly combined with any style, they can be used as end tables, nightstands, coffee tables, and lamp tables to fulfill your daily needs.
- Clean lines and small footprint make these tables a good helper for the stylish room. The faux marble table top and gold metal frame create an elegant aesthetic with functionality. Cleaning and maintenance are a breeze!
Stain Resistance & Scratch Resistance
High Temperature Resistant & Durable
Easy Cleaning & Impermeability
Geometric Beauty & Exceptional Stability
For Balcony
For Bedroom
For Living Room
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 65 centimeters |
| Manufacturer Warranty Description | 18-month. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Minimum Required Door Width | 25 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Number of Doors | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.7"D x 19.7"W x 25.6"H |
| Item Weight | 12.79 Pounds |
| Size | 19.7" D x 19.7" W x 25.6" H |
| Item Diameter | 19.7 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 19.7 Inches |
| Leg Length | 25.6 Inches |
| Item Width | 19.7 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.6 Inches |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 40 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying decorative items |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White and Gold |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Modern Minimalism |
| Furniture Finish | Veneer, White, Gold |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | Faux Marble White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Decorative Plating | Brass |
Original: $89.99
-70%$89.99
$27.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic Round End Table - Tribesigns' round table, with its faux marble top and matte gold ring frame, brings modern elegance to any living room. Its unique, minimalist design stands out.
Practical Space - With a 19.7-inch diameter top, this table has plenty of room for your essentials - from coffee cups and lamps to tissue boxes - keeping everything within reach.
Built to Last - The chunky metal frame and adjustable footpads ensure stability. The smooth, easy-to-clean faux marble particle board ensures durability. Dimensions: 19.7"W x 19.7"D x 25.6"H. Weight: 17.6 lbs.
Smooth Assembly - With clear instructions and labeled parts, you can quickly assemble this side table.
Warranty & Top-Notch Customer Service - Tribesigns offers an 18-month warranty and excellent customer service. Buy confidently and upgrade your living room today.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 12.79 lbs |
- 26.38" L x 22.44" W x 6.69" H (16.53 lbs)


Tribesigns Faux Marble White Round Side Table with Unique gold Ring-Shape Frame
- The white and gold side tables add a touch of sophistication to any room in your house. Perfectly combined with any style, they can be used as end tables, nightstands, coffee tables, and lamp tables to fulfill your daily needs.
- Clean lines and small footprint make these tables a good helper for the stylish room. The faux marble table top and gold metal frame create an elegant aesthetic with functionality. Cleaning and maintenance are a breeze!
Stain Resistance & Scratch Resistance
High Temperature Resistant & Durable
Easy Cleaning & Impermeability
Geometric Beauty & Exceptional Stability
For Balcony
For Bedroom
For Living Room
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 65 centimeters |
| Manufacturer Warranty Description | 18-month. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Minimum Required Door Width | 25 Inches |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Number of Doors | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Bench Quantity | 1 |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.7"D x 19.7"W x 25.6"H |
| Item Weight | 12.79 Pounds |
| Size | 19.7" D x 19.7" W x 25.6" H |
| Item Diameter | 19.7 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 19.7 Inches |
| Leg Length | 25.6 Inches |
| Item Width | 19.7 Inches |
| Ground To Item Distance | 25.6 Inches |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 40 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying decorative items |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Faux Marble White and Gold |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Theme | Modern Minimalism |
| Furniture Finish | Veneer, White, Gold |
| Leg Style | Curved Leg |
| Top Color | Faux Marble White |
| Handle Finish Type | Gold |
| Base Color | Gold |
| Handle Color | Gold |
| Decorative Plating | Brass |























