
Narrow C Table, Modern End Table Bedside Table with Metal Frame
Elegant Style - Our faux marble end table features a modern semicircular gold frame, adding a contemporary touch of elegance to any room. This stylish C-table is sure to impress guests and elevate your home decor.
Versatile Decor - Perfectly complementing other furniture pieces, this table is a luxurious addition to any living space. Its small, lightweight design makes it ideal for setting down drinks or books, particularly in smaller areas.
Functional & Compact - The 23.6"W * 11.8”D * 24.2”H table is versatile for creating a reading nook or adding a touch of glamour in any room. Despite its compact size, it's a sturdy piece that can easily be moved around.
Robust Build - The table is made from sturdy metal and thick, waterproof particle board that's resistant to scratches and easy to clean. It offers ample support for your essentials.
Simple Assembly - Our modern end table is easy to assemble, with all necessary parts and tools included. We value customer satisfaction, so please contact us with any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 24.21" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 14.99 lbs |
- 28.58" L x 14.17" W x 6.3" H (18.3 lbs)
Thick particle board
High-quality thick particle board which is waterproof, scratch-resistant and easy to clean
Faux marble veneer
Faux marble veneer combine with semicircular gold frame that add a touch of elegance
Cemicircular gold metal frame
High-quality metal frame ensure stability and weight capacity and long time use
4 Adjustable leg pads
Adjustable leg pads help to balance and protect wooden floor from getting scratched
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Narrow Side Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | narrow end table side table |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 24.21"H |
| Item Weight | 6.8 Kilograms |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 10 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Gold, Brown & Black, Gray & Black, Natural & Wood Tones |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Metal |
| Leg Style | Curved Leg |
| Decorative Plating | Nickel |
Original: $89.99
-70%$89.99
$27.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant Style - Our faux marble end table features a modern semicircular gold frame, adding a contemporary touch of elegance to any room. This stylish C-table is sure to impress guests and elevate your home decor.
Versatile Decor - Perfectly complementing other furniture pieces, this table is a luxurious addition to any living space. Its small, lightweight design makes it ideal for setting down drinks or books, particularly in smaller areas.
Functional & Compact - The 23.6"W * 11.8”D * 24.2”H table is versatile for creating a reading nook or adding a touch of glamour in any room. Despite its compact size, it's a sturdy piece that can easily be moved around.
Robust Build - The table is made from sturdy metal and thick, waterproof particle board that's resistant to scratches and easy to clean. It offers ample support for your essentials.
Simple Assembly - Our modern end table is easy to assemble, with all necessary parts and tools included. We value customer satisfaction, so please contact us with any issues.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 24.21" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 14.99 lbs |
- 28.58" L x 14.17" W x 6.3" H (18.3 lbs)
Thick particle board
High-quality thick particle board which is waterproof, scratch-resistant and easy to clean
Faux marble veneer
Faux marble veneer combine with semicircular gold frame that add a touch of elegance
Cemicircular gold metal frame
High-quality metal frame ensure stability and weight capacity and long time use
4 Adjustable leg pads
Adjustable leg pads help to balance and protect wooden floor from getting scratched
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Narrow Side Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | narrow end table side table |
| Item Height | 60 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Base |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | welded |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 24.21"H |
| Item Weight | 6.8 Kilograms |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 10 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White & Gold, Brown & Black, Gray & Black, Natural & Wood Tones |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | Metal |
| Leg Style | Curved Leg |
| Decorative Plating | Nickel |





















