
47" Entryway Bench, Large Shoe Bench with Heavy-Duty Legs
Farmhouse-Chic Bench - With our rustic wooden bench, you get a stylish, versatile piece that adds charm to any space. Dress it up with cushions and throws for added comfort and flair.
Durable Design - With a 5.9" thick frame and high-quality MDF, this bench is sturdy, supporting up to 360 lbs. Plus, its waterproof, scratch-resistant surface makes for easy upkeep.
Functional Elegance - This versatile bench fits effortlessly in any room, whether as a makeup seat, end-of-bed accompaniment, entryway seat, or dining bench. Its subtle colors blend well with various interiors.
Rustic Aesthetic - Immerse your space in the warm countryside ambiance with our bench. With simple yet detailed design, it fits perfectly even in modern interiors.
Hassle-Free Assembly - Setup is a breeze thanks to clear instructions and provided hardware. Wrapped up in 20 minutes or less! For any concerns, our dedicated customer team stands ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 5.9" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 48.82" L x 17.32" W x 8.66" H (46.3 lbs)
Tribesigns Entryway Bench


2-Person Entry Bench


Versatile Bench for Your Home




Some Details You May Want to Know
Thickened Top
Rounded Edge
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.78"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Brown |
| Furniture Finish | Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 360 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 41.9 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse-Chic Bench - With our rustic wooden bench, you get a stylish, versatile piece that adds charm to any space. Dress it up with cushions and throws for added comfort and flair.
Durable Design - With a 5.9" thick frame and high-quality MDF, this bench is sturdy, supporting up to 360 lbs. Plus, its waterproof, scratch-resistant surface makes for easy upkeep.
Functional Elegance - This versatile bench fits effortlessly in any room, whether as a makeup seat, end-of-bed accompaniment, entryway seat, or dining bench. Its subtle colors blend well with various interiors.
Rustic Aesthetic - Immerse your space in the warm countryside ambiance with our bench. With simple yet detailed design, it fits perfectly even in modern interiors.
Hassle-Free Assembly - Setup is a breeze thanks to clear instructions and provided hardware. Wrapped up in 20 minutes or less! For any concerns, our dedicated customer team stands ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 17.72" |
| Tabletop Thickness | 5.9" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 48.82" L x 17.32" W x 8.66" H (46.3 lbs)
Tribesigns Entryway Bench


2-Person Entry Bench


Versatile Bench for Your Home




Some Details You May Want to Know
Thickened Top
Rounded Edge
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.78"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Color | Brown |
| Furniture Finish | Wood |
| Seat Height | 17.72 Inches |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Maximum Weight Recommendation | 360 Pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 41.9 pounds |























