
5-Tier Plant Stand, 74.8" Plant Shelf Flower Potted Stand Rack
5-Tier Plant Stand - Elegantly display your plants with our 74.8" tall, vintage-style, 5-tier stand. Crafted from engineered wood & metal, it guarantees durability, stability, and style to showcase your flora.
Unique Arch Design - The distinct curved design of our freestanding plant stand adds sophistication to any space, ensuring your plants' optimal weight distribution and stability.
Safety & Durability - Featuring vertical guardrails and a solid metal frame, our stand puts your plants’ safety first, promising long-lasting use even under significant weight.
Ventilation & Moisture Resistance - Our stand maintains a 3.94" gap from the ground for better plant ventilation and moisture control. Additionally, the adjustable feet ensure stability on uneven floors and prevent scratches.
Versatile Use - In rustic brown & black, the stand offers ample space to display your greenery in any room, adding a vintage touch to your decor.
Easy Assembly - With clear instructions and labeled parts, the Tribesigns Plant Stand is easy to assemble. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for any queries. Add luscious greenery to your space with confidence by clicking 'Add to Cart' now!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 53.24 lbs |
- 44.49" L x 14.17" W x 12.6" H (53.24 lbs)
Multi-Purpose 74.8 Inches Flower Bonsai Pots Display Rack for Indoor, Balcony




Designed with curved plant shelf can be a perfect accent in different ways


Show Detail


Characterized by its unique 5-tier design, this plant display shelf offers ample space to exhibit your variety of flora.
With such an elegant display, each of your plants can enjoy the limelight it deserves.
| Product Information | |
|---|---|
| Finish Type | Natural or Matte |
| Shape | Conical |
| Base Type | Leg |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Levels | 5 |
| Special Feature | Durable |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Product Dimensions | 11.81 x 31.5 x 74.8 inches |
| Item Weight | 53.2 pounds |
| Fabric Type | 0 |
| Finish types | Natural or Matte |
| Number of shelves | 5 |
| Included Components | 1* Shelves, hardware and installation instruction |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
5-Tier Plant Stand - Elegantly display your plants with our 74.8" tall, vintage-style, 5-tier stand. Crafted from engineered wood & metal, it guarantees durability, stability, and style to showcase your flora.
Unique Arch Design - The distinct curved design of our freestanding plant stand adds sophistication to any space, ensuring your plants' optimal weight distribution and stability.
Safety & Durability - Featuring vertical guardrails and a solid metal frame, our stand puts your plants’ safety first, promising long-lasting use even under significant weight.
Ventilation & Moisture Resistance - Our stand maintains a 3.94" gap from the ground for better plant ventilation and moisture control. Additionally, the adjustable feet ensure stability on uneven floors and prevent scratches.
Versatile Use - In rustic brown & black, the stand offers ample space to display your greenery in any room, adding a vintage touch to your decor.
Easy Assembly - With clear instructions and labeled parts, the Tribesigns Plant Stand is easy to assemble. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for any queries. Add luscious greenery to your space with confidence by clicking 'Add to Cart' now!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 53.24 lbs |
- 44.49" L x 14.17" W x 12.6" H (53.24 lbs)
Multi-Purpose 74.8 Inches Flower Bonsai Pots Display Rack for Indoor, Balcony




Designed with curved plant shelf can be a perfect accent in different ways


Show Detail


Characterized by its unique 5-tier design, this plant display shelf offers ample space to exhibit your variety of flora.
With such an elegant display, each of your plants can enjoy the limelight it deserves.
| Product Information | |
|---|---|
| Finish Type | Natural or Matte |
| Shape | Conical |
| Base Type | Leg |
| Assembly Required | Yes |
| Number of Levels | 5 |
| Special Feature | Durable |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Product Dimensions | 11.81 x 31.5 x 74.8 inches |
| Item Weight | 53.2 pounds |
| Fabric Type | 0 |
| Finish types | Natural or Matte |
| Number of shelves | 5 |
| Included Components | 1* Shelves, hardware and installation instruction |























