
Rectangular Dining Table, 71" Farmhouse Breakfast Table for 6 to 8 People
Eye-Catching Design - With its vintage wood finish, this dining table is a striking addition to your decor and suits a range of styles, from farmhouse to modern eclectic.
Roomy & Comfortable - Measuring in at 70.9" W x 31.5" D x 29.5" H, this table comfortably seats six, making it perfect for family dinners or gatherings with friends.
Multi-Purpose - Apart from your dining room, this table fits well in restaurants, cafés, school dining halls, event venues, and more, making it a versatile choice for homeowners and business owners alike.
Versatile Use - Not only perfect for dining, this table can also be used as a conference table or computer desk, offering ample space for all your needs.
Sturdy & Durable - Constructed from high-quality E1 chipboard, this table is durable and strong. Its smooth, even surface will endure daily use while the solid construction ensures stability for the long run.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 74.94 lbs |
- 41.14 " L x 34.45 " W x 7.68 " H (80.45 lbs)




Tribesigns 70.9' Farmhouse Dining Table
- Features a charming and rustic design, the unique wood grain patterns give the table a warm and inviting feel that will make your guests feel right at home.
- With ample room for up to 6-8 people, it's the perfect choice for family meals or entertaining guests, dinner parties, and casual get-togethers with friends.
- Whether you prefer a traditional or modern style, our dining table is the perfect choice for anyone who wants a beautiful and practical addition to their home.


Product Details
Rustic and Charming Design
The dining table features natural wood grain patterns that can be paired with a variety of different colors and textures, versatile enough to complement a wide range of decor styles, and create a cozy and inviting atmosphere that is perfect for any occasion.
Built for Long-lasting
Crafted from premium materials and combined with sturdy construction to ensure that it will stand up to wear and tear of daily use and remain a functional and attractive addition to your home for years to come. Besides, it's also very easy to maintenance and care.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Dining Table |
| Item Height | 29.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Wood Grain |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Wood Finish |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Gray |
| Base Color | Wood Grain |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.9"W x 29.5"H |
| Item Weight | 74.94 lbs |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Base To Top Distance | 29.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw and Plate |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eye-Catching Design - With its vintage wood finish, this dining table is a striking addition to your decor and suits a range of styles, from farmhouse to modern eclectic.
Roomy & Comfortable - Measuring in at 70.9" W x 31.5" D x 29.5" H, this table comfortably seats six, making it perfect for family dinners or gatherings with friends.
Multi-Purpose - Apart from your dining room, this table fits well in restaurants, cafés, school dining halls, event venues, and more, making it a versatile choice for homeowners and business owners alike.
Versatile Use - Not only perfect for dining, this table can also be used as a conference table or computer desk, offering ample space for all your needs.
Sturdy & Durable - Constructed from high-quality E1 chipboard, this table is durable and strong. Its smooth, even surface will endure daily use while the solid construction ensures stability for the long run.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 74.94 lbs |
- 41.14 " L x 34.45 " W x 7.68 " H (80.45 lbs)




Tribesigns 70.9' Farmhouse Dining Table
- Features a charming and rustic design, the unique wood grain patterns give the table a warm and inviting feel that will make your guests feel right at home.
- With ample room for up to 6-8 people, it's the perfect choice for family meals or entertaining guests, dinner parties, and casual get-togethers with friends.
- Whether you prefer a traditional or modern style, our dining table is the perfect choice for anyone who wants a beautiful and practical addition to their home.


Product Details
Rustic and Charming Design
The dining table features natural wood grain patterns that can be paired with a variety of different colors and textures, versatile enough to complement a wide range of decor styles, and create a cozy and inviting atmosphere that is perfect for any occasion.
Built for Long-lasting
Crafted from premium materials and combined with sturdy construction to ensure that it will stand up to wear and tear of daily use and remain a functional and attractive addition to your home for years to come. Besides, it's also very easy to maintenance and care.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Dining Table |
| Item Height | 29.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Wood Grain |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Wood Finish |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Gray |
| Base Color | Wood Grain |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.9"W x 29.5"H |
| Item Weight | 74.94 lbs |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Base To Top Distance | 29.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw and Plate |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |

























