
Freestanding Shoe Cabinet, 72.8" Wood 5 Tiers Shoe Storage Rack
Large & Spacious Shoe Cabinet - The Tribesigns shoe cabinet is 31.5" L x 11.81" W x 72.83" H, offering ample storage for your large handbags, high heels, boots, and more. It also has space for boxes, hats, decorations, books, and jewelry.
Stylish 5-Tier Design - This shoe storage features a unique Top Carved Flower design, making it a stunning addition to any modern home. It's perfect for hallways, entryways, bedrooms, or dormitories.
Safe & Stable - Equipped with an anti-tilt device, this shoe rack is stable and safe, avoiding any risk of tipping due to its solid H-shaped construction and thick back panel.
Durable & Easy to Clean - Made from high-quality MDF, this shoe cabinet is built to last. With a smooth, painted surface, it is easy to clean and maintain, and stands steadily without any wobbling problems.
Easy Assembly & Customer Care - Designed for easy installation, you can set up this shoe cabinet smoothly. Our dedicated customer support team is here to provide a superior after-sale experience, ready to answer any questions or concerns you have.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 72.83" |
| Item Weight | 71.21 lbs |
- 37.01" L x 13.39" W x 11.02" H (76.28 lbs)




5 Tiers Shoe Rack for High Shoes


Storage Cabinet for your high shoe or Assceeory!
- Each shelf 31'D*11.81'W*11.42'H, Unlike ordinary shoe cabinets, our shoe cabinet offers higher space per layer, providing ample room for your high heels and knee-high boots, and of course, your bags!
- Imagine having all your treasured fashion pieces displayed neatly and within reach, making your daily routine of selecting the perfect ensemble a breeze
Exquisite 5-tier Design
Beautifully Designed with Polished Relief Pattern
Quality Material
Crafted from high-quality MDF material
kindly Remind
Equipped with anti-tipping device, can be installed if required
Stable Base
The base ensures the stability of the shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Dorm, Garage, Hallway, Living Room |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 72.83"H |
| Special Feature | Durable |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Closet, Garage, Hallway, Laundry Room |
| Door Style | Sliding Doors |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Glossy |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 5 |
| Base Type | Straight |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Model Name | shoe cabinet |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 71 pounds |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large & Spacious Shoe Cabinet - The Tribesigns shoe cabinet is 31.5" L x 11.81" W x 72.83" H, offering ample storage for your large handbags, high heels, boots, and more. It also has space for boxes, hats, decorations, books, and jewelry.
Stylish 5-Tier Design - This shoe storage features a unique Top Carved Flower design, making it a stunning addition to any modern home. It's perfect for hallways, entryways, bedrooms, or dormitories.
Safe & Stable - Equipped with an anti-tilt device, this shoe rack is stable and safe, avoiding any risk of tipping due to its solid H-shaped construction and thick back panel.
Durable & Easy to Clean - Made from high-quality MDF, this shoe cabinet is built to last. With a smooth, painted surface, it is easy to clean and maintain, and stands steadily without any wobbling problems.
Easy Assembly & Customer Care - Designed for easy installation, you can set up this shoe cabinet smoothly. Our dedicated customer support team is here to provide a superior after-sale experience, ready to answer any questions or concerns you have.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 72.83" |
| Item Weight | 71.21 lbs |
- 37.01" L x 13.39" W x 11.02" H (76.28 lbs)




5 Tiers Shoe Rack for High Shoes


Storage Cabinet for your high shoe or Assceeory!
- Each shelf 31'D*11.81'W*11.42'H, Unlike ordinary shoe cabinets, our shoe cabinet offers higher space per layer, providing ample room for your high heels and knee-high boots, and of course, your bags!
- Imagine having all your treasured fashion pieces displayed neatly and within reach, making your daily routine of selecting the perfect ensemble a breeze
Exquisite 5-tier Design
Beautifully Designed with Polished Relief Pattern
Quality Material
Crafted from high-quality MDF material
kindly Remind
Equipped with anti-tipping device, can be installed if required
Stable Base
The base ensures the stability of the shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White |
| Recommended Uses For Product | Dorm, Garage, Hallway, Living Room |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 72.83"H |
| Special Feature | Durable |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Closet, Garage, Hallway, Laundry Room |
| Door Style | Sliding Doors |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Glossy |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 5 |
| Base Type | Straight |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Model Name | shoe cabinet |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 71 pounds |

























