
79" Rectangle Sintered Stone Dining Table for 8 Seaters, Stainless Steel Pedestal
Note: This Sintered stone dining table is not eligible for other discounts on the website.
Attention: The product will come in two packages!
Modern Luxury - This 78.74-inch sintered stone dining table features a sleek, modern design with a unique Katakin-patterned top, resembling an ink painting. The tan shades on the stone surface vary, making each table one-of-a-kind. Perfect for seating 8 people, this table is both practical and an eye-catching centerpiece for your dining area.
Durable and Heat-Resistant - Our luxury dining table boasts a 12mm thick sintered stone top. It's easy to clean, resistant to friction, and can withstand temperatures up to 2192°F. Additionally, the refined polish and integrated cutting process provide a seamless finish.
Unique 'W' Design Base - The unique modern design of the W-shaped stainless steel base is not only visually appealing, but also offers enhanced stability and support. Its sleek lines and eye-catching contours make it a stand-out piece in any room.
Easy Assembly & Maintenance - Assembly is a breeze with our included instructions and necessary hardware. We recommend having at least four people for setup. Designed for easy upkeep, the thick 12mm sintered stone top is easy-to-clean and resistant to staining. Just use a damp cloth to wipe off any spills.
Secure Packaging & After-Sales Service - This dining table is securely packaged in two upgraded, robust boxes to enhance safety during transit.. For any issues related to installation or damage, please contact our customer service team, and we aim to solve your problem within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 169.32 lbs |
- Box1: 83.86" L x 45.67" W x 5.51" H (164.91 lbs)
- Box2: 53.54" L x 19.29" W x 31.1" H (63.93 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Installation Guide Video:
78.74' Luxury Sintered Stone Dining Table




Tribesigns Modern White & Gold Sintered Stone Kitchen Table




Why Choose Sintered Stone Dining Table?


Product Details


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 78.74 Inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | White and Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Marble |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Weight | 257 Pounds |
| Size | 39.37"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Dimensions | 39.37 x 78.74 x 29.53 inches |
| Item Width | 78.74 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Stainless Steel |
| Top Material Type | Sintered Stone |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Sintered Stone |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Metal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Note: This Sintered stone dining table is not eligible for other discounts on the website.
Attention: The product will come in two packages!
Modern Luxury - This 78.74-inch sintered stone dining table features a sleek, modern design with a unique Katakin-patterned top, resembling an ink painting. The tan shades on the stone surface vary, making each table one-of-a-kind. Perfect for seating 8 people, this table is both practical and an eye-catching centerpiece for your dining area.
Durable and Heat-Resistant - Our luxury dining table boasts a 12mm thick sintered stone top. It's easy to clean, resistant to friction, and can withstand temperatures up to 2192°F. Additionally, the refined polish and integrated cutting process provide a seamless finish.
Unique 'W' Design Base - The unique modern design of the W-shaped stainless steel base is not only visually appealing, but also offers enhanced stability and support. Its sleek lines and eye-catching contours make it a stand-out piece in any room.
Easy Assembly & Maintenance - Assembly is a breeze with our included instructions and necessary hardware. We recommend having at least four people for setup. Designed for easy upkeep, the thick 12mm sintered stone top is easy-to-clean and resistant to staining. Just use a damp cloth to wipe off any spills.
Secure Packaging & After-Sales Service - This dining table is securely packaged in two upgraded, robust boxes to enhance safety during transit.. For any issues related to installation or damage, please contact our customer service team, and we aim to solve your problem within 24 hours.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 169.32 lbs |
- Box1: 83.86" L x 45.67" W x 5.51" H (164.91 lbs)
- Box2: 53.54" L x 19.29" W x 31.1" H (63.93 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Installation Guide Video:
78.74' Luxury Sintered Stone Dining Table




Tribesigns Modern White & Gold Sintered Stone Kitchen Table




Why Choose Sintered Stone Dining Table?


Product Details


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Width | 78.74 Inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | White and Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Marble |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.37"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Weight | 257 Pounds |
| Size | 39.37"D x 78.74"W x 29.53"H |
| Item Dimensions | 39.37 x 78.74 x 29.53 inches |
| Item Width | 78.74 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Stainless Steel |
| Top Material Type | Sintered Stone |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Sintered Stone |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Metal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |





















