
79" Sintered Stone Dining Table with Stainless Steel Pedestal for 8 people
Note: This Sintered stone dining table is not eligible for other discounts on the website.
Attention: The product will come in two packages!
Snowy white pandora sintered stone tabletop - this rectangular dining table, with its hierarchical design, boasts a 'Pandora' colored sintered stone top that is noble and elegant. Made from natural stone as raw material, using high-tech manufacturing technology, the tabletop showcases a natural look with a clear, translucent texture. The one-piece cutting further ensures visually seamless integration into any décor, making it an elegant centerpiece that invites admiration.
Gold crescent moon stainless steel base - this luxury dining table features a titanium gold base made from brushed and glazed stainless steel, ensuring the base is rust-free and corrosion-resistant, with a fine texture, and it can steadily support to guarantee the desktop is not prone to deformation. With a light luxury temperament and beautiful luster, inspired by the beautiful crescent moon, our dinner table is designed to bring completeness and unity to your beloved family gatherings.
Superior heat and scratch resistance - crafted from superior 12mm sintered stone, the dining room tabletop provides unmatched resistance to both heat (up to 1200°C) and scratches. Its nano-level impermeability makes it easy to maintain and clean with a simple wipe. With anti-collision rounded corners, the table has been carefully polished for a smooth touch, protecting the safety of the elderly and children at home.
Don't worry about wobbling - the bottom of the sintered stone dining room table adopts a multi-layer fixed structure design, paired with solid wood fixed plates, a stainless steel frame, a stainless steel base, and a 36" W * 20" D thickened iron plate with anti-slip foot pads. This provides the table with a load-bearing capacity of up to 150 lb. This perfect size can be paired with most dining chairs and can accommodate multiple people while ensuring your legs can comfortably stretch under the table.
Simple assembly & secure packaging - despite its hefty structure, assembling our modern dinner room table is a breeze. For the best experience, we advise four people for the installation process. Rest assured, this robust kitchen table comes securely packed in two boxes, carefully enclosing the tabletop and the base separately. All you need is to affix the tabletop to the base with some screws, and your table is ready for delightful dining experiences.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 255.74 lbs |
- Box1: 83.46" L x 44.09" W x 5.51" H (160.94 lbs)
- Box2: 42.52" L x 17.72" W x 29.53" H (149.91 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Tribesigns 78.7' Luxury Sintered Stone Dining Table


Your Mealtimes, Our Masterpiece
Modern Kitchen Table with Snowy White Pandora Sintered Stone Tabletop
The Pandora sintered stone tabletop is crafted with a sleek, noble white design to enhance any décor. It boasts of a smooth, natural look and one-piece cutting craftsmanship.
The table offers advanced durability with a rust-free stainless steel base, superior heat resistance up to 2192°F, scratch resilience, and a load-bearing capacity of 130 lb. Its nano-level impermeability ensures easy maintenance while the curved corners deliver safety.
Tribesigns Modern White & Gold Sintered Stone Kitchen Table


Tribesigns Sintered Stone Dining Table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools included |
| Item Type Name | Sintered Stone Dining Table |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Stainless Steel |
| Top Material Type | Sintered Stone |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Sintered Stone |
| Natural Variation Type | Pattern |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 12 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Unextended Seating Capacity | 3 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.4"D x 78.7"W x 29.5"H |
| Item Weight | 255.5 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.47 Inches |
| Extended Length | 78.7 Inches |
| Item Width | 231 Inches |
| Base To Top Distance | 27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 4 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Luxury |
| Finish Types | Brushed, Polished |
| Theme | Luxury |
| Furniture Finish | Sintered Stone |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Snowy White Pandora |
| Handle Finish Type | brushed, polished |
| Base Color | Gold |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Note: This Sintered stone dining table is not eligible for other discounts on the website.
Attention: The product will come in two packages!
Snowy white pandora sintered stone tabletop - this rectangular dining table, with its hierarchical design, boasts a 'Pandora' colored sintered stone top that is noble and elegant. Made from natural stone as raw material, using high-tech manufacturing technology, the tabletop showcases a natural look with a clear, translucent texture. The one-piece cutting further ensures visually seamless integration into any décor, making it an elegant centerpiece that invites admiration.
Gold crescent moon stainless steel base - this luxury dining table features a titanium gold base made from brushed and glazed stainless steel, ensuring the base is rust-free and corrosion-resistant, with a fine texture, and it can steadily support to guarantee the desktop is not prone to deformation. With a light luxury temperament and beautiful luster, inspired by the beautiful crescent moon, our dinner table is designed to bring completeness and unity to your beloved family gatherings.
Superior heat and scratch resistance - crafted from superior 12mm sintered stone, the dining room tabletop provides unmatched resistance to both heat (up to 1200°C) and scratches. Its nano-level impermeability makes it easy to maintain and clean with a simple wipe. With anti-collision rounded corners, the table has been carefully polished for a smooth touch, protecting the safety of the elderly and children at home.
Don't worry about wobbling - the bottom of the sintered stone dining room table adopts a multi-layer fixed structure design, paired with solid wood fixed plates, a stainless steel frame, a stainless steel base, and a 36" W * 20" D thickened iron plate with anti-slip foot pads. This provides the table with a load-bearing capacity of up to 150 lb. This perfect size can be paired with most dining chairs and can accommodate multiple people while ensuring your legs can comfortably stretch under the table.
Simple assembly & secure packaging - despite its hefty structure, assembling our modern dinner room table is a breeze. For the best experience, we advise four people for the installation process. Rest assured, this robust kitchen table comes securely packed in two boxes, carefully enclosing the tabletop and the base separately. All you need is to affix the tabletop to the base with some screws, and your table is ready for delightful dining experiences.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 78.74" |
| Depth | 39.37" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 255.74 lbs |
- Box1: 83.46" L x 44.09" W x 5.51" H (160.94 lbs)
- Box2: 42.52" L x 17.72" W x 29.53" H (149.91 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Tribesigns 78.7' Luxury Sintered Stone Dining Table


Your Mealtimes, Our Masterpiece
Modern Kitchen Table with Snowy White Pandora Sintered Stone Tabletop
The Pandora sintered stone tabletop is crafted with a sleek, noble white design to enhance any décor. It boasts of a smooth, natural look and one-piece cutting craftsmanship.
The table offers advanced durability with a rust-free stainless steel base, superior heat resistance up to 2192°F, scratch resilience, and a load-bearing capacity of 130 lb. Its nano-level impermeability ensures easy maintenance while the curved corners deliver safety.
Tribesigns Modern White & Gold Sintered Stone Kitchen Table


Tribesigns Sintered Stone Dining Table


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools included |
| Item Type Name | Sintered Stone Dining Table |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Stainless Steel |
| Top Material Type | Sintered Stone |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Sintered Stone |
| Natural Variation Type | Pattern |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 12 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Bolted or Screwed |
| Unextended Seating Capacity | 3 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 39.4"D x 78.7"W x 29.5"H |
| Item Weight | 255.5 Pounds |
| Tabletop Thickness | 0.47 Inches |
| Extended Length | 78.7 Inches |
| Item Width | 231 Inches |
| Base To Top Distance | 27 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 130 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 4 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | White Gold |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Luxury |
| Finish Types | Brushed, Polished |
| Theme | Luxury |
| Furniture Finish | Sintered Stone |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Snowy White Pandora |
| Handle Finish Type | brushed, polished |
| Base Color | Gold |























