
66.2" L-Shaped Executive Desk, Computer Desk with Mobile File Cabinet
(PLEASE NOTICE THAT THE DESK AND CABINET WILL BE SHIPPED IN TWO SEPARATE PARCELS, AND THEY MAY NOT ARRIVE AT THE SAME TIME)
Large Office Desk - This wide 62.2" x 31.1" desk makes a great business piece or home office workstation, providing extensive space for computers, monitors, printers, and various home office activities. It's great for dual monitor setups.
Mobile Storage Cabinet - The rolling file cabinet has 4 swivel 360° wheels for easy movement, and the front 2 can be locked for stability. Measuring 31.3" x 15.6" x 29.7", it can hold letter/legal/A4 size folders to keep your workspace organized.
Durable and Stylish - The desk is made of thick MDF with a vintage spliced finish which is water and scratch resistant. Supported by a heavy-duty frame, it has a load capacity of 450 lb. Its black and grey color scheme provides a fashionable contrast while the striped baffle and contrasting filing cabinet draw the eyes.
Expertly Designed - Beyond functionality, this desk is a statement. Crafted by acclaimed designers, it features a visually appealing black and gray color scheme and unique striped baffle.
Quality Assurance - The desk comes with clear instructions, numbered parts, assembly tools, and a 12-month warranty. We recommend that two people assemble it and we offer customer service for any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 66.2" |
| Depth | 31.3" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 149.91 lbs |
- Box1: 37.01" L x 34.25" W x 8.46" H (85.98 lbs)
- Box2: 64.17" L x 22.64" W x 5.31" H (77.16 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Tribesigns Executive Desk with Mobile File Cabinet




Unique Front Panel
Thickened Board
Three Open Compartments
Filing Storage Drawer
Mobile Filing Cabinet
Heavy Duty Board Legs
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | File Cabinet |
| Model Name | Executive Desk |
| Item Type Name | Executive Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Crafted by Experts, Shop with Confidence, Spacious Executive Desk, Sturdy Construction, Versatile Mobile Filing Cabinet |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Storage Options | Mobile Filing Cabinet, Open Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Light Brown and Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | painted vintage spliced finish |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Grey |
| Base Color | Grey |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.3"D x 62.2"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 149.91 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.15 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| Number Of Open Shelves | 3 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 450 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $379.99
-70%$379.99
$114.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
(PLEASE NOTICE THAT THE DESK AND CABINET WILL BE SHIPPED IN TWO SEPARATE PARCELS, AND THEY MAY NOT ARRIVE AT THE SAME TIME)
Large Office Desk - This wide 62.2" x 31.1" desk makes a great business piece or home office workstation, providing extensive space for computers, monitors, printers, and various home office activities. It's great for dual monitor setups.
Mobile Storage Cabinet - The rolling file cabinet has 4 swivel 360° wheels for easy movement, and the front 2 can be locked for stability. Measuring 31.3" x 15.6" x 29.7", it can hold letter/legal/A4 size folders to keep your workspace organized.
Durable and Stylish - The desk is made of thick MDF with a vintage spliced finish which is water and scratch resistant. Supported by a heavy-duty frame, it has a load capacity of 450 lb. Its black and grey color scheme provides a fashionable contrast while the striped baffle and contrasting filing cabinet draw the eyes.
Expertly Designed - Beyond functionality, this desk is a statement. Crafted by acclaimed designers, it features a visually appealing black and gray color scheme and unique striped baffle.
Quality Assurance - The desk comes with clear instructions, numbered parts, assembly tools, and a 12-month warranty. We recommend that two people assemble it and we offer customer service for any questions or concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 66.2" |
| Depth | 31.3" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 149.91 lbs |
- Box1: 37.01" L x 34.25" W x 8.46" H (85.98 lbs)
- Box2: 64.17" L x 22.64" W x 5.31" H (77.16 lbs)
Note: This item will be delivered in two separate shipments.
Tribesigns Executive Desk with Mobile File Cabinet




Unique Front Panel
Thickened Board
Three Open Compartments
Filing Storage Drawer
Mobile Filing Cabinet
Heavy Duty Board Legs
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | File Cabinet |
| Model Name | Executive Desk |
| Item Type Name | Executive Desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Crafted by Experts, Shop with Confidence, Spacious Executive Desk, Sturdy Construction, Versatile Mobile Filing Cabinet |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame and Panel Joint |
| Storage Options | Mobile Filing Cabinet, Open Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Executive Desk |
| Color | Light Brown and Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Painted |
| Furniture Finish | painted vintage spliced finish |
| Leg Style | Straight |
| Top Color | Grey |
| Base Color | Grey |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.3"D x 62.2"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 149.91 Pounds |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Minimum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.15 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| Number Of Open Shelves | 3 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 450 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |





















