
69" Kitchen Pantry Cabinet, Farmhouse Storage Cabinet with 4 Adjustable Shelves
Farmhouse Elegance - Embodying modern farmhouse style, this piece blends unique stripe-patterned doors and a retro brown finish for timeless charm. Matte black metal handles add a sophisticated touch to its overall appeal.
Flexible Six-Tier Storage - Standing at 69 inches, this storage cabinet offers six spacious shelves, four of which are adjustable, for a versatile and efficient storage solution.
Robust and Stylish - Crafted from superior MDF, this tall pantry cabinet supports up to 300lb. Its finished back not only provides added stability but also boosts its aesthetic appeal.
Versatile Cabinet - Designed with a sizeable storage capacity, this pantry cabinet is an extraordinary addition to bedrooms, bathrooms, kitchens, or hallways, offering versatile functionality.
Effortless Assembly - Although it is best assembled by two people due to its size, this pantry cabinet includes clear installation instructions and labeled hardware for a hassle-free setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.56" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 68.9" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 38.58" L x 16.93" W x 11.81" H (90.39 lbs)
Tribesigns Pantry Cabinet with 4 Doors—6-Tier Brown Kitchen Storage Cabinet


Farmhouse Wood Cupboard for Kitchen, Living Room, Dining Room


Enhance your decor with the unique stripe pattern on the doors and the retro brown finish of this cabinet, exuding an allure of timeless elegance that complements any interior style effortlessly.


Optimize your storage with its six ample shelves, four of which are adjustable, offering unparalleled convenience and flexibility to cater to your unique storage needs.
Add a touch of rustic warmth to your home with our tall pantry cabinet.


69' Tall Kitchen Pantry Storage Cabinet with 4 Adjustable Shelves


It serves as a versatile and functional centerpiece, offering both storage and esthetic appeal.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 27.6"D x 13.8"W x 68.9"H |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Heavy Duty |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Room Type | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Door Style | Open Frame |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Rustic |
| Size | 69 Inches Tall |
| Number of Shelves | 6 |
| Item Weight | 92 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 6 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 6 |
| Storage Options | 6 adjustable shelves, 2 fixed shelves |
| Hardware Color | Black |
| Assembly Instructions Description | The pantry cabinet comes with clear step-by-step installation illustrations and all kinds of screws and pieces are labeled. |
| Model Name | Pantry Cabinet |
| Item Weight | 92 pounds |
Original: $197.99
-70%$197.99
$59.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse Elegance - Embodying modern farmhouse style, this piece blends unique stripe-patterned doors and a retro brown finish for timeless charm. Matte black metal handles add a sophisticated touch to its overall appeal.
Flexible Six-Tier Storage - Standing at 69 inches, this storage cabinet offers six spacious shelves, four of which are adjustable, for a versatile and efficient storage solution.
Robust and Stylish - Crafted from superior MDF, this tall pantry cabinet supports up to 300lb. Its finished back not only provides added stability but also boosts its aesthetic appeal.
Versatile Cabinet - Designed with a sizeable storage capacity, this pantry cabinet is an extraordinary addition to bedrooms, bathrooms, kitchens, or hallways, offering versatile functionality.
Effortless Assembly - Although it is best assembled by two people due to its size, this pantry cabinet includes clear installation instructions and labeled hardware for a hassle-free setup.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.56" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 68.9" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 38.58" L x 16.93" W x 11.81" H (90.39 lbs)
Tribesigns Pantry Cabinet with 4 Doors—6-Tier Brown Kitchen Storage Cabinet


Farmhouse Wood Cupboard for Kitchen, Living Room, Dining Room


Enhance your decor with the unique stripe pattern on the doors and the retro brown finish of this cabinet, exuding an allure of timeless elegance that complements any interior style effortlessly.


Optimize your storage with its six ample shelves, four of which are adjustable, offering unparalleled convenience and flexibility to cater to your unique storage needs.
Add a touch of rustic warmth to your home with our tall pantry cabinet.


69' Tall Kitchen Pantry Storage Cabinet with 4 Adjustable Shelves


It serves as a versatile and functional centerpiece, offering both storage and esthetic appeal.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 27.6"D x 13.8"W x 68.9"H |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Heavy Duty |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Room Type | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Door Style | Open Frame |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Rustic |
| Size | 69 Inches Tall |
| Number of Shelves | 6 |
| Item Weight | 92 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 6 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 6 |
| Storage Options | 6 adjustable shelves, 2 fixed shelves |
| Hardware Color | Black |
| Assembly Instructions Description | The pantry cabinet comes with clear step-by-step installation illustrations and all kinds of screws and pieces are labeled. |
| Model Name | Pantry Cabinet |
| Item Weight | 92 pounds |























