
5-Tier Bookshelf, 73" Freestanding Etagere Bookcase with Storage Shelves
Elegant 5-Tier Bookshelf - Boasting five spacious layers of 31.5"W x 11.45"H each, our exquisite bookshelf efficiently meets all your storage and display needs.
Sophisticated Relief Pattern - The top of our bookshelf showcases a polished relief pattern that adds a touch of elegance to your decor. Its sleek, minimalist design seamlessly integrates with any interior style.
Sturdy, Long-Lasting Construction - Built from superior MDF material, our bookshelf is durable and designed to stand the test of time. Its surface is smooth for easy cleaning while the stable bottom ensures there's no wobbling.
Versatile & Practical - Our bookshelf offers a clutter-free solution, providing ample display space for your collectibles and decorations, and easily fitting into any room – from your study to your bedroom.
Easy Installation & Support - With a design focused on easy assembly, setting up our bookshelf is a breeze. Plus, our dedicated support team is always available to answer any queries, ensuring a superior post-purchase experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 72.83" |
| Item Weight | 71.21 lbs |
- 37.01" L x 13.39" W x 11.02" H (76.28 lbs)


Modern 73 Inch Tall 5- tier Bookcase


Beautifully Designed with Polished Relief Pattern




Exquisite 5-tier Design
Beautifully Designed with Polished Relief Pattern
Quality Material
Crafted from high-quality MDF material
kindly Remind
Equipped with anti-tipping device, can be installed if required
Stable Base
The base ensures the stability of the shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Garage, Bedroom, Living Room, Library |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving, Durable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 72.83"H |
| Style | Contemporary |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 72-inch |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, display |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | white bookcase |
| Item Weight | 71 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Unit Count | 5.0 Count |
| Shelf Thickness | 15 Millimeters |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant 5-Tier Bookshelf - Boasting five spacious layers of 31.5"W x 11.45"H each, our exquisite bookshelf efficiently meets all your storage and display needs.
Sophisticated Relief Pattern - The top of our bookshelf showcases a polished relief pattern that adds a touch of elegance to your decor. Its sleek, minimalist design seamlessly integrates with any interior style.
Sturdy, Long-Lasting Construction - Built from superior MDF material, our bookshelf is durable and designed to stand the test of time. Its surface is smooth for easy cleaning while the stable bottom ensures there's no wobbling.
Versatile & Practical - Our bookshelf offers a clutter-free solution, providing ample display space for your collectibles and decorations, and easily fitting into any room – from your study to your bedroom.
Easy Installation & Support - With a design focused on easy assembly, setting up our bookshelf is a breeze. Plus, our dedicated support team is always available to answer any queries, ensuring a superior post-purchase experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 72.83" |
| Item Weight | 71.21 lbs |
- 37.01" L x 13.39" W x 11.02" H (76.28 lbs)


Modern 73 Inch Tall 5- tier Bookcase


Beautifully Designed with Polished Relief Pattern




Exquisite 5-tier Design
Beautifully Designed with Polished Relief Pattern
Quality Material
Crafted from high-quality MDF material
kindly Remind
Equipped with anti-tipping device, can be installed if required
Stable Base
The base ensures the stability of the shelf
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Garage, Bedroom, Living Room, Library |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving, Durable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 72.83"H |
| Style | Contemporary |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 72-inch |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, display |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | white bookcase |
| Item Weight | 71 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Unit Count | 5.0 Count |
| Shelf Thickness | 15 Millimeters |























