
Sideboard Buffet Cabinet Set of 2, 63" Accent Cabinet with Shutter Doors
Large Capacity - This 63" walnut sideboard features three shelves (two adjustable) offering versatile storage for essentials. Its wide tabletop is ideal for dining or living spaces.
User-Friendly Design - Features a rebound door mechanism to reduce bumps, anti-tip device, and adjustable feet for secure, stable placement.
Versatile 2-Piece Design - This sideboard can be used as a set or separately, serving as a cabinet, coffee bar, TV stand, or entryway storage, fitting various spaces.
Vintage Style - A brown walnut finish and louvered doors combine farmhouse charm with modern style, creating a timeless accent to your furniture collection.
Sturdy & Practical - Built to last, this buffet cabinet stands on sturdy legs with adjustable feet for stability even on uneven floors.
Easy Assembly & Maintenance - Includes clear instructions for quick setup. Raised legs allow easy cleaning underneath for a neat space.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 34.25" |
| Item Weight | 94.8 lbs |
- 35.83" L x 18.9" W x 12.6" H (99.21 lbs)
Tribesigns 63” Storage Cabinet – Buffet Cabinet with Spacious Storage


2-Piece Buffet Sideboard Cabinet with Doors and Shelves


Details in the Sideboard
Inner Rebound Mechanic
Adjustable Foot Pads
Large Tabletop
Vintage Shutter Doors


Vesatile Usage in Different Occasions


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Dispalying, Storage |
| Product Dimensions | 13.78"D x 62.99"W x 34.25"H |
| Special Feature | Adjustable Feet, Adjustable Shelf, Anti-Tipping, Heavy Duty, Robust and Stable Construction |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Dining Room, Entryway, Living Room |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Doors, Installation Kit |
| Number of Shelves | 4 |
| Item Weight | 94.8 lbs |
| Base Type | Legs |
| Assembly Required | Yes |
| Is Customizable | No |
| Model Name | Buffets & Sideboards |
| Material | Engineered Wood |
| Shape | Rectangular |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large Capacity - This 63" walnut sideboard features three shelves (two adjustable) offering versatile storage for essentials. Its wide tabletop is ideal for dining or living spaces.
User-Friendly Design - Features a rebound door mechanism to reduce bumps, anti-tip device, and adjustable feet for secure, stable placement.
Versatile 2-Piece Design - This sideboard can be used as a set or separately, serving as a cabinet, coffee bar, TV stand, or entryway storage, fitting various spaces.
Vintage Style - A brown walnut finish and louvered doors combine farmhouse charm with modern style, creating a timeless accent to your furniture collection.
Sturdy & Practical - Built to last, this buffet cabinet stands on sturdy legs with adjustable feet for stability even on uneven floors.
Easy Assembly & Maintenance - Includes clear instructions for quick setup. Raised legs allow easy cleaning underneath for a neat space.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 34.25" |
| Item Weight | 94.8 lbs |
- 35.83" L x 18.9" W x 12.6" H (99.21 lbs)
Tribesigns 63” Storage Cabinet – Buffet Cabinet with Spacious Storage


2-Piece Buffet Sideboard Cabinet with Doors and Shelves


Details in the Sideboard
Inner Rebound Mechanic
Adjustable Foot Pads
Large Tabletop
Vintage Shutter Doors


Vesatile Usage in Different Occasions


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Dispalying, Storage |
| Product Dimensions | 13.78"D x 62.99"W x 34.25"H |
| Special Feature | Adjustable Feet, Adjustable Shelf, Anti-Tipping, Heavy Duty, Robust and Stable Construction |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bedroom, Dining Room, Entryway, Living Room |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 300 Pounds |
| Included Components | Doors, Installation Kit |
| Number of Shelves | 4 |
| Item Weight | 94.8 lbs |
| Base Type | Legs |
| Assembly Required | Yes |
| Is Customizable | No |
| Model Name | Buffets & Sideboards |
| Material | Engineered Wood |
| Shape | Rectangular |























