
90.55" Two Person Desk, Double Computer Desk with Storage Shelves
Two-Person Desk - Unique double-desk design offers 90.55 inches in length for efficient workspace sharing – perfect for collaboration without crowding.
Large Workspace and Storage - The 90.55" x 27.56" tabletop offers ample room for essentials, with 2-tier shelves for stowing items like your printer, books, and office supplies.
Sturdy, Durable Build - Made from high-grade MDF board and a hardy metal frame, this desk is waterproof, scratch-resistant, and comes with adjustable non-slip feet for stability.
Functional and Versatile - The desk combines workspace and storage and can function as a computer desk, training table, or meeting table, adjusting to your needs.
Easy Purchase - The dual desk includes detailed, numbered instructions for easy assembly. Also, it comes with professional customer support and a reliable 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 90.55" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.33" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 44.88" L x 29.92" W x 8.27" H (71.87 lbs)




INDEPENDENT WORKSPACE DESIGN
90.55-Inch Two Person Computer Desk with Storage Shelves
- Ideal for offices, home, study, and bedrooms
- Double seats for accommodating two people to work or study at the same time
- Comes with a 2-tier shelf, provides ample storage space for a laptop, books, and various office essentials
- Sufficient arm space and allows you freely move your legs to relieve stress after a long period of work
- Durable particleboard and steel frame, long-lasting and easy to clean
HIGH-QUALITY WITH POWERFUL STORAGE FUNCTION
Spacious Desk Surface
90.55 Inch-length desktop allows 2 people to work side by side without hindering each other, attached open storage shelves offer plenty of space for books, documents, and other office supplies.
2-Tier Open Storage Shelves
The double workstation desk is attached with 2-tired shelves and enhanced storage options, any office essentials placed on it can be accessed easily.
Splice Board
Splice board design shows a unique display of delicate charm, will be a beautiful decoration in your home office.
Sturdy Metal Frame
Made of high-quality metal which ensures stability and durability, 1.57' x 0.78' width strong enough to support heavy-duty loads.
Humanized Design
Humanized design, beautiful and safe
Adjustable Pads
The adjustable feet keep this corner desk stable and won't wobble with every stroke of your pen or button pressed on the keyboard.
Choosing Tribesigns Two Person Desk For Your Home Or Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Home, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Drafting, Gaming, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | hardware |
| Model Name | Tribesigns two person desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Double Office Desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood & Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | 2-Tier Storage Sheves, 90.55 Inches Length, Desk For Two Person, Heavy Duty and Strong Frame, Large Tabletop |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Storage Options | Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Black & Gray |
| Style Name | Modern, Industrial, Rustic, Farmhouse |
| Finish Types | wood |
| Furniture Finish | Black |
| Leg Style | leg |
| Top Color | Grey |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 90.55"W x 29.33"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Depth | 27.56 inches |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Item Dimensions | 27.56 x 90.55 x 29.33 inches |
| Size | Twin XL |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Maximum Height | 29.33 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 95.02 Inches |
| Number Of Enclosed Shelves | 2 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| Shelf Height | 12 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $189.99
-70%$189.99
$57.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two-Person Desk - Unique double-desk design offers 90.55 inches in length for efficient workspace sharing – perfect for collaboration without crowding.
Large Workspace and Storage - The 90.55" x 27.56" tabletop offers ample room for essentials, with 2-tier shelves for stowing items like your printer, books, and office supplies.
Sturdy, Durable Build - Made from high-grade MDF board and a hardy metal frame, this desk is waterproof, scratch-resistant, and comes with adjustable non-slip feet for stability.
Functional and Versatile - The desk combines workspace and storage and can function as a computer desk, training table, or meeting table, adjusting to your needs.
Easy Purchase - The dual desk includes detailed, numbered instructions for easy assembly. Also, it comes with professional customer support and a reliable 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 90.55" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.33" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 44.88" L x 29.92" W x 8.27" H (71.87 lbs)




INDEPENDENT WORKSPACE DESIGN
90.55-Inch Two Person Computer Desk with Storage Shelves
- Ideal for offices, home, study, and bedrooms
- Double seats for accommodating two people to work or study at the same time
- Comes with a 2-tier shelf, provides ample storage space for a laptop, books, and various office essentials
- Sufficient arm space and allows you freely move your legs to relieve stress after a long period of work
- Durable particleboard and steel frame, long-lasting and easy to clean
HIGH-QUALITY WITH POWERFUL STORAGE FUNCTION
Spacious Desk Surface
90.55 Inch-length desktop allows 2 people to work side by side without hindering each other, attached open storage shelves offer plenty of space for books, documents, and other office supplies.
2-Tier Open Storage Shelves
The double workstation desk is attached with 2-tired shelves and enhanced storage options, any office essentials placed on it can be accessed easily.
Splice Board
Splice board design shows a unique display of delicate charm, will be a beautiful decoration in your home office.
Sturdy Metal Frame
Made of high-quality metal which ensures stability and durability, 1.57' x 0.78' width strong enough to support heavy-duty loads.
Humanized Design
Humanized design, beautiful and safe
Adjustable Pads
The adjustable feet keep this corner desk stable and won't wobble with every stroke of your pen or button pressed on the keyboard.
Choosing Tribesigns Two Person Desk For Your Home Or Office


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Home, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Drafting, Gaming, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | hardware |
| Model Name | Tribesigns two person desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Double Office Desk |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Metal |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Hutch Material | Engineered Wood & Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | 2-Tier Storage Sheves, 90.55 Inches Length, Desk For Two Person, Heavy Duty and Strong Frame, Large Tabletop |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Leg |
| Storage Options | Shelves |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Black & Gray |
| Style Name | Modern, Industrial, Rustic, Farmhouse |
| Finish Types | wood |
| Furniture Finish | Black |
| Leg Style | leg |
| Top Color | Grey |
| Natural Variation Type | color |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 90.55"W x 29.33"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Depth | 27.56 inches |
| Item Weight | 66.14 Pounds |
| Item Dimensions | 27.56 x 90.55 x 29.33 inches |
| Size | Twin XL |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 0.6 Inches |
| Maximum Height | 29.33 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 95.02 Inches |
| Number Of Enclosed Shelves | 2 |
| Number Of Open Shelves | 2 |
| Shelf Height | 12 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Mfg Warranty Type (i.e. Parts, Labor) | Limited warranty |
| Includes All Assembly Tools | Yes |

























