
23.6" Nightstand, Wooden Cube Bedside Table with Frame-Inspired Design
Spacious Interior with Hooks - The sleek, space-efficient configuration of the 23.6" Nightstand offers ideal storage for smaller areas. Its compact size easily tucks beside a sofa or bed. The interior can be customized with hooks or S-shaped hooks affixed to the wooden walls for added organization.
Picture Frame-Inspired Design - The unique picture frame-inspired design sets this bedside table apart, transforming your stored items into an attractive, photo-like display. Its unique design brings an element of elegance and functions as an intriguing conversation starter in any space.
Combination of Style and Function - This bedside table merges aesthetics with practical use. The spacious top accommodates a lamp or books, while the lower shelf offers additional storage for decorative items or nightly necessities, ensuring everything you need is within arm's reach.
Sturdy and Well-Built - Constructed from high-quality wood, this modern cube bedside table (23.62 x 11.81 x 23.62) is both durable and stable. Its sturdy base maintains firm placement, and the protective finish prevents damage from scuffs, scratches, and also simplifies cleaning.
Straightforward Assembly - All necessary pieces and tools are included for easy assembly when following the provided instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 28.15" L x 14.57" W x 6.1" H (31.97 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Hot-selling and big discount |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | Hot-selling and big discount |
| Item Height | 23.62 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 360 days limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 5 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 23.62"H |
| Item Weight | 27.6 Pounds |
| Size | Small |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Bedside Table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black & Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Theme | Frame-Inspired Design and Cube Bedside with Open Storage |
| Furniture Finish | Melamine paper |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $133.99
-70%$133.99
$40.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Interior with Hooks - The sleek, space-efficient configuration of the 23.6" Nightstand offers ideal storage for smaller areas. Its compact size easily tucks beside a sofa or bed. The interior can be customized with hooks or S-shaped hooks affixed to the wooden walls for added organization.
Picture Frame-Inspired Design - The unique picture frame-inspired design sets this bedside table apart, transforming your stored items into an attractive, photo-like display. Its unique design brings an element of elegance and functions as an intriguing conversation starter in any space.
Combination of Style and Function - This bedside table merges aesthetics with practical use. The spacious top accommodates a lamp or books, while the lower shelf offers additional storage for decorative items or nightly necessities, ensuring everything you need is within arm's reach.
Sturdy and Well-Built - Constructed from high-quality wood, this modern cube bedside table (23.62 x 11.81 x 23.62) is both durable and stable. Its sturdy base maintains firm placement, and the protective finish prevents damage from scuffs, scratches, and also simplifies cleaning.
Straightforward Assembly - All necessary pieces and tools are included for easy assembly when following the provided instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 28.15" L x 14.57" W x 6.1" H (31.97 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Hot-selling and big discount |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | Hot-selling and big discount |
| Item Height | 23.62 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 360 days limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 5 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 23.62"H |
| Item Weight | 27.6 Pounds |
| Size | Small |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Bedside Table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Allen Key |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black & Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Modern |
| Theme | Frame-Inspired Design and Cube Bedside with Open Storage |
| Furniture Finish | Melamine paper |
| Leg Style | Straight Leg |























