
23.6" End Table, 3-Tier Couch C-Shaped Side Table with Storage
Chic C-Shape Table - Add a touch of sophistication to your living space with our side table, exuding an attractive natural charm. The warm, smooth finish of the wood infuses the environment with elegance, while the genuine wood grain texture injects depth and character into any room.
Sturdy Structure - This bedside table is built from thick particleboard panels and is reinforced by a strong metal frame, ensuring exceptional stability. It also features four adjustable feet, providing additional stability and guarding your floors against potential scratches.
Space-Efficient Design - Sized at 23" H x 23.62" L x 11.81" W, this narrow end table embodies intelligent design to optimize space. Its three shelves offer generous storage for essentials, making it an ideal piece to maintain a clutter-free ambience.
Versatile Use - This table can be placed next to your living room sofa for convenient snacking access or beside your armchair for your favorite books. You can also put it next to your bed for a reading lamp and bedtime essentials, making it a multifunctional addition to your space.
Easy Assembly - Assembling this wood end table is straightforward and simple. Just connect a few wooden boards and the metal frame - and you have a stylish and sturdy side table ready to enhance your space.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.03" |
| Item Weight | 15.92 lbs |
- 28.35" L x 14.57" W x 5.2" H (18.08 lbs)
Tribesigns Chic End Table - 3-tier Side Table Bedside Table


Perfect for Living Room & Bedroom, Ideal for Small Spaces


More Details About the Side Table
Adorn your home with the end table, a perfect blend of style and utility. Serving as a side table or a bedside table, it embodies a rich blend of charm and comfort with its warm wood finish.
Its 3 shelves provide generous storage space for essentials and small items making it a perfect piece for maintaining a neat, clutter-free atmosphere.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | end table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 23.03 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 23.62"W x 23.03"H |
| Item Weight | 15.84 Pounds |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Lifetime |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Is Foldable | No |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic C-Shape Table - Add a touch of sophistication to your living space with our side table, exuding an attractive natural charm. The warm, smooth finish of the wood infuses the environment with elegance, while the genuine wood grain texture injects depth and character into any room.
Sturdy Structure - This bedside table is built from thick particleboard panels and is reinforced by a strong metal frame, ensuring exceptional stability. It also features four adjustable feet, providing additional stability and guarding your floors against potential scratches.
Space-Efficient Design - Sized at 23" H x 23.62" L x 11.81" W, this narrow end table embodies intelligent design to optimize space. Its three shelves offer generous storage for essentials, making it an ideal piece to maintain a clutter-free ambience.
Versatile Use - This table can be placed next to your living room sofa for convenient snacking access or beside your armchair for your favorite books. You can also put it next to your bed for a reading lamp and bedtime essentials, making it a multifunctional addition to your space.
Easy Assembly - Assembling this wood end table is straightforward and simple. Just connect a few wooden boards and the metal frame - and you have a stylish and sturdy side table ready to enhance your space.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.03" |
| Item Weight | 15.92 lbs |
- 28.35" L x 14.57" W x 5.2" H (18.08 lbs)
Tribesigns Chic End Table - 3-tier Side Table Bedside Table


Perfect for Living Room & Bedroom, Ideal for Small Spaces


More Details About the Side Table
Adorn your home with the end table, a perfect blend of style and utility. Serving as a side table or a bedside table, it embodies a rich blend of charm and comfort with its warm wood finish.
Its 3 shelves provide generous storage space for essentials and small items making it a perfect piece for maintaining a neat, clutter-free atmosphere.




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | end table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 23.03 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 23.62"W x 23.03"H |
| Item Weight | 15.84 Pounds |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Lifetime |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Is Foldable | No |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |























