
C-Shaped End Table for Couch, Small Sofa Side Table Nightstand
Perfect for Smaller Spaces - With a width of 23.62 inches, this C-shaped end table provides a generous surface area without overpowering your living room. Its slim depth of 11.81 inches allows it to tuck perfectly next to sofas, and at a height of 25.59 inches, it ensures your items are easily within reach.
Multifunctional and Convenient - Whether you're looking for a place to set your morning cup of coffee, need a spot to keep your book, or want a sturdy surface for your laptop, this adaptable table can do it all. It's perfect for relax time as well as work-from-home scenarios.
Durable & Stable Construction - Constructed from high-grade Medium-Density Fiberboard, this table pairs strength with a neat, even finish. Known for its resistance to bending and splitting, MDF is a great material for furniture that gets daily use while preserving a sleek, modern look.
Adjustable Legs - This end table features adjustable feet, allowing you to achieve a level surface even on irregular flooring. This attribute adds stability and prevents any wobbling, making it adaptable to any room's setting.
Simple Assembly & Upkeep - Experience stress-free assembly with clear, included instructions and tools. Additionally, the smooth surface allows for effortless cleaning with a quick wipe down, helping it maintain its pristine appearance for years to come. Our dedicated customer service team guarantees post-purchase support and is ready to answer any queries you may have during assembly or while using it.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.1" |
| Item Weight | 26.46 lbs |
- 28.35" L x 14.17" W x 5.91" H (28.88 lbs)
Tribesigns C-Shaped End Table for Couch


Enjoy Your Leisure Time to The Fullest


Robust & Stable Construction


Easy to Move and Takes up Little Space


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | C-Shaped End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 25.59"H |
| Item Weight | 26.46 lbs |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.1 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 45 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown, Black, Beige |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Engineered wood |
| Top Color | Brown, Black, Beige |
| Base Color | Brown, Black, Beige |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for Smaller Spaces - With a width of 23.62 inches, this C-shaped end table provides a generous surface area without overpowering your living room. Its slim depth of 11.81 inches allows it to tuck perfectly next to sofas, and at a height of 25.59 inches, it ensures your items are easily within reach.
Multifunctional and Convenient - Whether you're looking for a place to set your morning cup of coffee, need a spot to keep your book, or want a sturdy surface for your laptop, this adaptable table can do it all. It's perfect for relax time as well as work-from-home scenarios.
Durable & Stable Construction - Constructed from high-grade Medium-Density Fiberboard, this table pairs strength with a neat, even finish. Known for its resistance to bending and splitting, MDF is a great material for furniture that gets daily use while preserving a sleek, modern look.
Adjustable Legs - This end table features adjustable feet, allowing you to achieve a level surface even on irregular flooring. This attribute adds stability and prevents any wobbling, making it adaptable to any room's setting.
Simple Assembly & Upkeep - Experience stress-free assembly with clear, included instructions and tools. Additionally, the smooth surface allows for effortless cleaning with a quick wipe down, helping it maintain its pristine appearance for years to come. Our dedicated customer service team guarantees post-purchase support and is ready to answer any queries you may have during assembly or while using it.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.1" |
| Item Weight | 26.46 lbs |
- 28.35" L x 14.17" W x 5.91" H (28.88 lbs)
Tribesigns C-Shaped End Table for Couch


Enjoy Your Leisure Time to The Fullest


Robust & Stable Construction


Easy to Move and Takes up Little Space


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | C-Shaped End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 25.59 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 25.59"H |
| Item Weight | 26.46 lbs |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.1 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 45 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown, Black, Beige |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Engineered wood |
| Top Color | Brown, Black, Beige |
| Base Color | Brown, Black, Beige |























