
Solid Wood End Table, 2-Tier Couch Side Table with Arched Legs
Inviting Walnut Solid Wood Finish - Boasting a natural solid wood tone, this end table seamlessly blends with both modern and traditional decor, illuminating any room with a warm, high-quality ambiance.
Chic Curved Silhouette - Stand out with this end table's unique smooth, arched legs, offering a minimalist elegance that brings a sophisticated upgrade from typical blocky end tables.
Practical 2-Tier Storage Shelf - This table features a solid wood top perfect for holding drinks, remotes, or decor, and a lower open shelf for stashing magazines, books, and other essentials - making your space sofa-side clutter-free.
Perfect for Compact Spaces - Crafted with a compact frame, this versatile piece fits easily into tight spots between your sofa and wall, functioning perfectly as a sofa side table, bedroom accent, or corner table.
20-Minute Hassle-Free Solo Assembly - Assembly is a breeze with all hardware and clear instructions included. No extra tools are required, letting you set up this end table quickly and single-handedly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 29.53" L x 14.57" W x 5.71" H (17.64 lbs)
TRIBEWOOD 23.6' W Solid Wood End Table, 2-Tier Narrow Side Table




Classy, Compact, Convenient - The end table complements your interiors!








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | 2-Tier End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 23.62"H |
| Item Weight | 15.4 Pounds |
| Size | 23.6" W x 11.8" D x 23.6" H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 23.62 x 23.62 inches |
| Extended Length | 11.81 Inches |
| Leg Length | 23.6 Inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.6 Inches |
| Base To Top Distance | 23.6 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Walnut |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Walnut |
| Base Color | Walnut |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inviting Walnut Solid Wood Finish - Boasting a natural solid wood tone, this end table seamlessly blends with both modern and traditional decor, illuminating any room with a warm, high-quality ambiance.
Chic Curved Silhouette - Stand out with this end table's unique smooth, arched legs, offering a minimalist elegance that brings a sophisticated upgrade from typical blocky end tables.
Practical 2-Tier Storage Shelf - This table features a solid wood top perfect for holding drinks, remotes, or decor, and a lower open shelf for stashing magazines, books, and other essentials - making your space sofa-side clutter-free.
Perfect for Compact Spaces - Crafted with a compact frame, this versatile piece fits easily into tight spots between your sofa and wall, functioning perfectly as a sofa side table, bedroom accent, or corner table.
20-Minute Hassle-Free Solo Assembly - Assembly is a breeze with all hardware and clear instructions included. No extra tools are required, letting you set up this end table quickly and single-handedly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 15.43 lbs |
- 29.53" L x 14.57" W x 5.71" H (17.64 lbs)
TRIBEWOOD 23.6' W Solid Wood End Table, 2-Tier Narrow Side Table




Classy, Compact, Convenient - The end table complements your interiors!








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | 2-Tier End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 110 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Rock |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 23.62"W x 23.62"H |
| Item Weight | 15.4 Pounds |
| Size | 23.6" W x 11.8" D x 23.6" H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Dimensions | 11.81 x 23.62 x 23.62 inches |
| Extended Length | 11.81 Inches |
| Leg Length | 23.6 Inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.6 Inches |
| Base To Top Distance | 23.6 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Walnut |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Walnut |
| Base Color | Walnut |























