
2-Tier End Table, Farmhouse Side Table with Storage Shelves for Small Space
Durable Farmhouse Style - Enhance any room with this sturdy MDF side table featuring a chic farmhouse design.
Ample Storage - With a 27.56" L x 15.75" W top and lower shelf, it offers plenty of space for necessities and decorative items.
Versatile Use - Perfect for use as a coffee table, nightstand, end table and more, this multifunctional piece fits seamlessly into any room.
Easy Assembly - Our table includes all necessary hardware and easy-to-follow instructions for hassle-free assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.56" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 23.81 lbs |
- 33.07" L x 19.69" W x 6.69" H (27.56 lbs)




This wooden side table brings both function and warmth to your living room décor.


Perfect for Bedrooms and Corners




A smooth tabletop, sturdy legs, and two-tier storage combine style with practical function.


| Item details | |
|---|---|
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | 2-Tier Side Table, Farmhouse End Table with Storage Shelves |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Wooden Farmhouse Nightstand for Small Spaces, Living Room, Bedroom, Brown |
| Style | |
|---|---|
| Color | Light Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Brown |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 27.56"W x 25.59"H |
| Item Weight | 23.8 Pounds |
| Size | 1 Pack |
| Item Depth | 15.75 inches |
| Item Dimensions | 15.57 x 27.56 x 25.59 inches |
| Extended Length | 15.75 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 180 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durable Farmhouse Style - Enhance any room with this sturdy MDF side table featuring a chic farmhouse design.
Ample Storage - With a 27.56" L x 15.75" W top and lower shelf, it offers plenty of space for necessities and decorative items.
Versatile Use - Perfect for use as a coffee table, nightstand, end table and more, this multifunctional piece fits seamlessly into any room.
Easy Assembly - Our table includes all necessary hardware and easy-to-follow instructions for hassle-free assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 27.56" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 23.81 lbs |
- 33.07" L x 19.69" W x 6.69" H (27.56 lbs)




This wooden side table brings both function and warmth to your living room décor.


Perfect for Bedrooms and Corners




A smooth tabletop, sturdy legs, and two-tier storage combine style with practical function.


| Item details | |
|---|---|
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | 2-Tier Side Table, Farmhouse End Table with Storage Shelves |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Type Name | Wooden Farmhouse Nightstand for Small Spaces, Living Room, Bedroom, Brown |
| Style | |
|---|---|
| Color | Light Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Brown |
| Top Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 27.56"W x 25.59"H |
| Item Weight | 23.8 Pounds |
| Size | 1 Pack |
| Item Depth | 15.75 inches |
| Item Dimensions | 15.57 x 27.56 x 25.59 inches |
| Extended Length | 15.75 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 180 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























