
2-Tier End Table, Small Accent Side Table with C-Shaped Frame
Luxury Aesthetics - Blending modern design with luxury, this side table boasts a marble top with gray veining - an alluring detail that stands out against the gold-colored metal C-shape frame.
Versatile Use - Ideal beside your sofa, between armchairs, or even as a stylish nightstand in the guestroom. It's perfect for displaying flowers, books or even your eyewear while being lightweight enough for easy rearrangement.
Modern Chic - The table's white faux marble top and gold frame enhance a modern aesthetic, especially for those who favor a white and gold scheme. Its versatile design allows for numerous styling options.
Sturdy & Durable - The 19.68” diameter round top features a faux marble laminate on engineered wood. The robust metal frame enhances stability, while adjustable leg bottoms ensure even placement and protect floors from scratches.
Hassle-free Assembly - Comes with integrated side frames and clear instructions for quick assembly. Prompt, friendly customer service is available for any pre- or post-sales inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 23.22" |
| Item Weight | 11.9 lbs |
- 26.77" L x 23.62" W x 5.51" H (15.87 lbs)


Add a touch of elegance and glamour
2-Tier Rustic Side Table with Storage Shelf
- Rustic brown finish with subtle grain veining
- Distinctive black-colored C-shaped frame
- Perfect for living room, bedroom, sitting area, small space
- Works perfectly beside reading chair, between two chairs, next to bedroom
Show Your Style, Show Your Taste
Adds a nice touch of glam to fit your rustic decor, if your vibe is Industrial, this rustic side table fits in very well anywhere in the room.
Industrial Side Table Set of 2 for Living Room


Versatile Sidekick By Your Sides


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Tribesigns Side Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited warrenty. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 19.68"W x 23.22"H |
| Extended Length | 23.22 Inches |
| Item Width | 19.7 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.22 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 23.22 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 76 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown/Black |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
Original: $99.99
-70%$99.99
$30.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxury Aesthetics - Blending modern design with luxury, this side table boasts a marble top with gray veining - an alluring detail that stands out against the gold-colored metal C-shape frame.
Versatile Use - Ideal beside your sofa, between armchairs, or even as a stylish nightstand in the guestroom. It's perfect for displaying flowers, books or even your eyewear while being lightweight enough for easy rearrangement.
Modern Chic - The table's white faux marble top and gold frame enhance a modern aesthetic, especially for those who favor a white and gold scheme. Its versatile design allows for numerous styling options.
Sturdy & Durable - The 19.68” diameter round top features a faux marble laminate on engineered wood. The robust metal frame enhances stability, while adjustable leg bottoms ensure even placement and protect floors from scratches.
Hassle-free Assembly - Comes with integrated side frames and clear instructions for quick assembly. Prompt, friendly customer service is available for any pre- or post-sales inquiries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.68" |
| Depth | 19.68" |
| Height | 23.22" |
| Item Weight | 11.9 lbs |
- 26.77" L x 23.62" W x 5.51" H (15.87 lbs)


Add a touch of elegance and glamour
2-Tier Rustic Side Table with Storage Shelf
- Rustic brown finish with subtle grain veining
- Distinctive black-colored C-shaped frame
- Perfect for living room, bedroom, sitting area, small space
- Works perfectly beside reading chair, between two chairs, next to bedroom
Show Your Style, Show Your Taste
Adds a nice touch of glam to fit your rustic decor, if your vibe is Industrial, this rustic side table fits in very well anywhere in the room.
Industrial Side Table Set of 2 for Living Room


Versatile Sidekick By Your Sides


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Tribesigns Side Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited warrenty. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.68"D x 19.68"W x 23.22"H |
| Extended Length | 23.22 Inches |
| Item Width | 19.7 Inches |
| Ground To Item Distance | 23.22 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 23.22 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 76 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown/Black |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |



























