
Round End Table, 2-Tier Side Table Accent Table with Metal Legs
Premium Material - Enjoy robust durability with this round side table, crafted from sturdy metal and engineered wood for stability and capacity to hold up to 70 lbs.
Chic Home Decor - The wooden tabletop and black metal frame offer timeless aesthetics. This table is a perfect accent for your living room, bedroom, or balcony.
Versatile Use - With a 20" diameter tabletop, this side table is an ideal spot for photos or candles. The lower shelf adds storage for books or remotes and can serve as a cocktail table, plant stand, or nightstand.
Easy Assembly - Set up is simple with the included accessories packages and detailed instructions. With a compact size of 20'' D x 23.2'' H and lightweight design, it's easy to move around as needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 20.08" |
| Depth | 20.08" |
| Height | 23.23" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 9.92 lbs |
- 25.98" L x 21.85" W x 3.94" H (12.35 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | All |
| Included Components | Hardwares |
| Item Type Name | end table |
| Item Height | 23.23 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | bolted |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 20"D x 20"W x 23.3"H |
| Item Weight | 9.92 Pounds |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 23.3 Inches |
| Item Width | 20 Inches |
| Base To Top Distance | 23.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 70 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Side table, cocktail table, lamp table, snack table, plant stand, nightstand |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Indoor use in living spaces |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Wood Color |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Metal |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Wooden Grain |
| Handle Finish Type | Black |
| Base Color | Black |
| Handle Color | black |
Original: $67.99
-70%$67.99
$20.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Premium Material - Enjoy robust durability with this round side table, crafted from sturdy metal and engineered wood for stability and capacity to hold up to 70 lbs.
Chic Home Decor - The wooden tabletop and black metal frame offer timeless aesthetics. This table is a perfect accent for your living room, bedroom, or balcony.
Versatile Use - With a 20" diameter tabletop, this side table is an ideal spot for photos or candles. The lower shelf adds storage for books or remotes and can serve as a cocktail table, plant stand, or nightstand.
Easy Assembly - Set up is simple with the included accessories packages and detailed instructions. With a compact size of 20'' D x 23.2'' H and lightweight design, it's easy to move around as needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 20.08" |
| Depth | 20.08" |
| Height | 23.23" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 9.92 lbs |
- 25.98" L x 21.85" W x 3.94" H (12.35 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | All |
| Included Components | Hardwares |
| Item Type Name | end table |
| Item Height | 23.23 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Metal |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | bolted |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 20"D x 20"W x 23.3"H |
| Item Weight | 9.92 Pounds |
| Size | Small |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Extended Length | 23.3 Inches |
| Item Width | 20 Inches |
| Base To Top Distance | 23.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 70 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Side table, cocktail table, lamp table, snack table, plant stand, nightstand |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Indoor use in living spaces |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Wood Color |
| Shape | Round |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Metal |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Wooden Grain |
| Handle Finish Type | Black |
| Base Color | Black |
| Handle Color | black |























